Subiect: Reteta coliva
View Single Post
  #6  
Vechi 14.02.2009, 16:19:16
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Eu cand fac coliva la 1kg. de arpacas pun 1 kg. de zahar. Se pune in general 3 masuri de apa, dar ca sa nu fierb mult acopar arpacasul (care a fost spalat in prealabil in mai multe ape pt. a fi curat, nu conteaza nr. lor-9, 12-) cu apa aproximativ 5 cm. dupa care intr-un ibric pun apa la fiert (trebuie neaparat in clocot pt. a nu intari graul) si adaug treptat atat cat este nevoie pt. a fi fiert bine graul. Se pune si putina sare. Cand arpacasul este fiert bine, adaug zaharul si mai fierb putin pana devine consistent. Atentie atunci cand se pune zaharul ca daca arpacasul nu este fiert bine acesta il intareste. Adaug stafidele, pe care le-am ales sa nu aiba cumva codite si sa fie unele dulci pt. a nu iesi coliva acrisoara din cauza lor. Dupa ce sting focul acopar cratita cu un prosop de bucatarie curat care a fost udat si stors inainte pt. a nu se face acea crusta deasupra si mai pun si un capac. A doua zi amestec arpacasul fiert cu esenta de rom, vanilie, coja rasa de lamaie si portocala, scortisoara si nuca pisata. O aranjez pe un platou in forma dorita, pun un strat de biscuiti razuiti pt. a nu se inmuia crucea, acopar in general cu cacao toata coliva si fac crucea din bomboane argintii de ornat, sunt unele lunguiete, pe care le pun orizontal. Niciodata esentele nu se pun atunci cand este fierbinte compozitia deoarece o amarasc.
Reply With Quote