View Single Post
  #15  
Vechi 31.10.2011, 15:35:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Poate toata acestea nu prea reflecta ce e in Imparatia Cerurilor.
Exista niste icoane pictate de Sfantul Evanghelist Luca Maicii Domnului,de e pictata cu Dumnezeu Iisus Hristos in brate,in chip de prunc,nu e pictata nici Maica Domnului nici Dumnezeu Iisus Hristos cu icoane pe cap,sau cu straie bogate etc.
Mai exista si icoana nefacuta de mana omeneasca,copii dupa dansa,de se daduse regelui Abgar,nici acolo nu apare Dumnezeu Iisus Hristos pictat cu coroana pe cap.
Probabil in chip de rege s-a pictat pentru cetateni Imperiului Roman,da nu e firesc sa se foloseasca aceste picturi pentru traco-daci de aci,care cred ca apreciaza mai mult ca preotul sa umble cu haine mai simple.
Oricum unii nu prea stiu ce atributii avea initial regele in Imperiul Roman,anume sa aibe grija de cetateni.Adica cu acest sens e pictat Dumnezeu Iisus Hristos,iar nu ca tiran,precum inselasera dracii pe unii sa devieze in Imperiul Roman,sau cum inselasera pe altii,sa fie monarhiile absolutiste prin Europa sau prin alte locuri.
Aceasta cum a aparut (cu straiele bogate),probabil mai venea cate un mirean foarte bogat,dar nu prea apropiat de biserica si dadea si el din ce avea ,adica mult aur la biserica si ierarhii/preotii fiind oameni duhovnicesti,ca sa nu il piarda cumva ci sa il incurajeze luau aurul /straiele aurite si le purtau.
Poate asa se intampla si in ziua de azi.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 31.10.2011 at 15:39:26.