View Single Post
  #1  
Vechi 13.10.2007, 20:53:32
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Arta in lemn




"Dumnezeu mi-a dat harul de a sculpta in lemn. De aceea, am ales sa fac tot ceva pentru El. As cistiga bani frumosi daca ceea ce lucrez as vinde, dar eu fac totul pentru biserica", ne-a marturist Viorel Miron, un pensionar din Vaslui, care de mai bine de sase ani sculpteaza ornamente bisericesti.

Pina a se pensiona, a lucrat la Movas SA Vaslui ca timplar. I-a placut meseria, dar nu si faptul ca trebuia sa faca numai produse de serie, mereu acelasi lucru. Citeva vizite la manastirile din nordul Moldovei i-au trezit in suflet dragostea pentru aceste ornamente. "Am vizitat toate manastirile de la noi. Am stat ore in sir sa admir o usa sculptata, o catapeteasma sau o strana. Simteam un fior ciudat de cite ori le priveam. Nici nu stiu exact cum m-am apucat si eu de aceasta meserie. Am inceput intii prin a-mi face propriile modele. De multe ori, m-au prins zorile aplecat deasupra unui model. Apoi am incercat sa le sculptez. A iesit ceva, dar nu cum mi-ar fi placut mie. De aceea m-am dus la un mester sa ma invete", ne-a declarat Viorel Miron.

Nemultumit de «arta», artistul vasluian a hotarit sa plece la Tirgu Mures, pentru a lua lectii cu artizanul Vasile Bogdan, pe care i-l recomandasera niste cunoscuti. Acesta l-a invatat sa faca "melcii", dupa care motive mai complexe si, in final, secretele meseriei. Revenit acasa dupa doua saptamini, Viorel Miron a luat legatura cu preotul Gheorghe Paun, de la Biserica "Sfintul Neculai" din Vaslui, spunindu-i ca si-ar dori un atelier unde sa lucreze pentru biserica. "In marea sa bunatate, preotul Paun m-a ajutat, mi-a dat un atelier chiar in curtea bisericii si mi-a incurajat primele incercari. A fost greu, dar, pe urma, nu ca ma laud, ce iesea din mina mea era fara egal", ne-a spus mesterul.

Inceputul a fost timid: citeva strane, dar preotului i-au placut atit de mult, incit a hotarit sa-i dea in lucru si catapeteasma. Nu i-a dat nici o indicatie, nici un model. Artistul a ramas sa decida singur varianta cea mai potrivita. A lucrat zile si nopti, facind sute de schite. Pentru lucrarea propriu-zisa a trebuit sa-si ia si ucenici, insa, dupa patru ani, cind a incheiat munca, s-a constatat ca o catapeteasma mai frumoasa decit cea de la Vaslui nu mai exista in tara. Asa au venit si alte comenzi, deoarece preotii, vazind lucratura, i-au cerut sa faca si in bisericile lor strane si catapetesme. Deocamdata, norocosi sint parohii din comunele Muntenii de Jos si Tanacu."



Reply With Quote