View Single Post
  #7  
Vechi 27.04.2024, 00:28:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.989
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Pr. Pimen e și stareț, e normal să aibă telefon pentru a-l ajuta cu lucruri gospodărești. Cred că filmările și manageriatul online sunt înlesnite de Pr. Teologos care e mai tânăr și parcă a lucrat la calculatoare înainte să se călugărească.
Maxim un om îl mai filmează, oricum dacă stai prea mult pe sticlă riști să enervezi sau să dai suprasaturație, să devină irascibil omul când te vede peste tot.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Dar nici eu nu văd de ce un monah obișnuit ar avea nevoie de smartphone sau de internet. Ispitele sunt mai mari azi dar și oamenii mai slabi deci nu se împacă cele două, ar trebui să reducem din ispite cât mai mult.
Sunt mulți care au plecat din mănăstiri din cauza internetului, i-au scos femeile, plus pericolul filmelor porcoase.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
S-a discutat asta și în seria „Mărturii Athonite”, am postat aici, când părinții athoniți spuneau că pentru un monah o mare virtute este înstrăinarea de lume. Să nu se afișeze, să nu caute aprecierea oamenilor, etc.

Din patericul egiptean: Se zicea pentru avva Arsenie și pentru avva Teodor al Fermei, că mai mult decât toate, urau slava oamenilor. Pentru aceasta Arsenie nu întâmpina lesne pe cineva, iar avva Teodor întâmpina cu adevărat, dar ca o sabie îi era.
Nu se mai promovează principiile Sfântului Vasile cel Mare despre Rânduiala Monahală.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote