View Single Post
  #10  
Vechi 04.08.2008, 15:55:08
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ce m-a deranjat pe mine este ca am auzit-o intr-o manastire din Romania cantata intr-un fel a la Oastea Domnului , manastire peste care nu ma asteptam sa vad ca isi intind cei de la OD intunecata lor influenta..
Daca cei de la OD l-au cunoscut pe Dumnezeu ce umbla aiurea prin bisericile si manastirile din Romania ca sa sminteasca preotii si credinciosii?
Daca nu au pace in suflet este aratat foarte clar ca nu Dumnezeu ii mana la a face "misiune" ci diavolii.

Dom-le ce ma deranjeaza pe mine este traducerea in limba romana.
Nu se poate sa o numesti pe Maica Domnului "Marie" .

S-a stabilit pe la un Sfant Sinod Ecumenic ca Maica Domnului este Theotokos adica Nascatoare de Dumnezeu.
Maica Domnului este o formulare foarte foarte dogmatica si corecta.
Nici nu se poate sa se numeasca un ziar "Iisus Biruitorul" - asa cum hulitor se numeste ziarul celor de la OD.
(se zice Domnul Iisus Hristos - Iisus ii zice sectarii).


Eu nu stiu varianta pe greceasca a acestei cantari
Nu vad nicaieri in traducerea romaneasca cuvantul "Maica Domnului" sau "Nascatoare de Dumnezeu".
Tare mi-e frica ca aceasta traducere e facut de Iosif Trifa sau Traian Dorz sau altul de la OD.
Si e facuta in duh sectar.
Cantarea pe greceste e mai lina , mai putin saltareata si suna mult mai bizantin.
(interpretarea de la Schitul Lacu nu o stiu dar negresit ca e in duh ortodox ca acolo n-a patruns sectarii de la OD).
Din simplul motiv ca atunci cand merge la biserica omul merge sa isi planga pacatele si nu sa se bata cu pumnul in piept cat este el de bun.
Cantarile saltarete,cantarile prea rapide aduc o nepotrivita veselie trupeasca.

Poate sufar eu de orbire dar unde in textul pe romana este numita Maica Domnului sau Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu? ???



In legatura cu acele cantari populare - pai sa se cante dar nu in Sfanta Biserica in timpul Sfintei Liturghii.

Reply With Quote