View Single Post
  #6  
Vechi 15.05.2006, 19:58:21
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Eu nu as zice ca esti satanista, pentru ca mi-au mai fost adresate chestii de genul asta si stiu cat de stupid suna. Deseori sunt folosite de inculti si indoctrinati, dar cunosc si persoane care le consideram normale, si care am aflat ca ma considera ateu sau agnostic sau satanist. Cum ziceam si in alta parte sunt cazuri in NT de persoane dinafara cercului bisericesc, ce exorcizau si erau aprobate de Iisus.
"Si I-a zis Ioan: Invatatorule, am vazut pe cineva scotând demoni in numele Tau, care nu merge dupa noi, si l-am oprit, pentru ca nu merge dupa noi. Iar Iisus a zis: Nu-l opriti, caci nu e nimeni care, facând vreo minune in numele Meu, sa poata, degraba, sa Ma vorbeasca de rau" (Marcu 9, 38-39).
La pasajul asta te referi? Daca da, dupa cum observi, exorcizarea era facuta in numele Lui Iisus, si, in acest caz, nu aduceau nici un prejudiciu lui Dumnezeu (nu era facuta cu alte puteri). Dar, la acea vreme nu se putea vorbi de o Biserica crestina (care a luat fiinta la Cincizecime). Asta nu inseamna ca a fost o traditie de exorcisti paralel cu Biserica, pentru ca exorcismele se faceau si se fac cu puterea lui Iisus, cu rugaciunile Maicii Domnului, ale Sfintilor, care, TOTI au facut parte din Biserica (in afara Bisericii sunt numai puterile intunericului).
Reply With Quote