View Single Post
  #8  
Vechi 15.05.2006, 23:08:50
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
De unde stii tu ca exorcizarile de care vorbeste ea nu sunt facute in numele lui Hristos. Asculta sa ne intelegem mai bine iti voi propune ceva: cand zic biserica ma voi referi la institutia religioasa iar cand vreau sa vorbesc despre biserica, totalitatea crestinilor, voi zice comunitate crestina. Aici vreau sa-ti spun ca exorcizarile si toate miracolele petrecute inafara bisericii, dar in interiorul comunitatii crestine sunt in numele lui Hristos. Nu stiu ce nu inteleg unii, Iisus a combatut preotimea si religia organizata, pentru ca El stia ce facea! Si acest aspect il ignorati majoritatea
Pai vezi, de aceea nu ne intelegem. Biserica este una, cu credinciosi, cu preoti, cu ierarhie, nu poate fi despartita, asa cum ar fi, sa zicem, statul Vatican si Biserica Catolica.
A sustinut Mantuitorul Iisus o anarhie? O credinta fiecare dupa capul lui? A combatut preotia? Haida de! Atunci de ce, in VT preotia apare ca porunca vesnica? Sf. Ap. Pavel vorbeste de schimbarea preotiei, (Evrei 7,12) nu de desfiintarea ei (din jertfa sangeroasa de animale, in cea nesangeroasa, euharistica, daca intelegi despre ce e vorba).
"Deci toate câte va vor zice voua, faceti-le si paziti-le; dar dupa faptele lor nu faceti, ca ei zic, dar nu fac" (Matei 23,3). Se intelege de aici ca Mantuitorul indeamna la nesupunere? Desfiinteaza randuielile? N-ai citit ca Mantuitorul, desi Dumnezeu adevarat, S-a supus intru totul Legii mozaice? Nu s-a supus formalismului religios, asta e altceva.
Un exemplu tipic de formalism religios gasim in "Baltagul" lui Sadoveanu. La un moment dat, Vitoria Lipan, cautandu-si sotul, trebuia sa treaca peste un munte, dar avea nevoie de un insotitor. Singurul care o putea ajuta si avea acelasi drum, era un evreu, dar a doua zi era sambata si acesta nu circula sambata. Si evreul ii spune: "Mai e o posibilitate; asteptam pana rasare soarele si dupa ce apare apa (se topeste zapada la suprafata) putem pleca, fiindca pe apa avem voie sa circulam" (in ideea ca erau pe corabie, probabil).
Ai auzit de alti exorcisti in afara de preotii calugari? Eu nu.
Ca sa conchidem, eu cred ceea ce spune Sf. Ciprian (un mare exorcist, fost vrajitor) in sec. IV si anume ca "in afara Bisericii nu este mantuire".
Reply With Quote