Subiect: Postul Pastelui
View Single Post
  #2  
Vechi 21.02.2011, 12:36:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nucile,alunele,semintele de floarea soarelui,de dovleac si susan ,sunt foarte sanatoase,hranitoare si suplinesc si nevoia de ulei vegetal.
Fructele de avocado sau maslinele contin ulei vegetal,de aceea le puteti consuma ca atare,doar cu paine sau amestecate in salata.
Desigur,eu va dau sfatul acesta,insa eu rareori am putut sa postesc fara ulei,eu am colon spastic,iritabil,fiind influentat in mare parte de dieta consumata.Cand nu mananc grasimi animale sau macar ulei,am dureri foarte mari ale,spasme ale intestinelor.

Deci,semintele si nucile le puteti consuma ca si o gustare, amesteca in salate sau presarate pe legume fierte.Dimineata puteti consuma cereale fara lapte,doar cu fructe(banana)si nuci,alune;eu mananc si grau fiert cu putin zahar si nuci,este foarte sanatos si hranitor(nu ma roade stomacul),sau gris fiert cu apa.

Mai puteti face in post si:
- paste cu suc de rosii si ciuperci
-orez cu mazare,morcovi
-ciorba de legume(cartofi,morcovi,pastarnac,telina,varza,faso le,mazare,ardei,paste,sos de rosii,conopida)
-conopida coapta la cuptor,cu usturoi
-sfecla coapta,cu usturoi
-ciorba de sfecla si varza acra
-ciorba de fasole boabe,cu multe legume si bulion
sunt multe exemple,in general plecand de la mancarurile cu ulei,de post,numai ca nu le gatiti cu ulei.
succes!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote