View Single Post
  #7  
Vechi 02.12.2010, 19:51:05
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai, am vazut si eu pe net acatistul asta de care zici tu. Eu am alta varianta mai lunguta putin,in care icoasele se termina cu "Bucura-te Sfinte Arhanghele Rafail, cel ce stergi lacrimile durerilor noastre!"

In acatistul asta se mentioneaza foarte sumar minunile sale vad... e mai mult ca o rugaciune catre el. Il infatiseaza ca pe un vindecator nu numai de boli trupesti, ci si sufletesti. (mic fragment din rugaciunea de la sfarsit "Iar in noaptea vietii mele, caci mort eram fara sa stiu, Arhanghelul Domnului Rafail a fost trimis in casa desfatarilor mele si cu glas de tunet a zis <Nebune,uite pe Cine ai parasit!> apoi mi-a luat negura de pe ochii sufletului deschizandu-i spre slava Ta.Apoi am strigat pamantului:deschide-te si acopera-ma ca de nimic nu sunt vrednic!") Eu am inteles din acatistul asta ca acest Arhanghel are un rol mult mai complex decat stiam eu inainte.

Sunt mai multe acatiste pt Sf.Arhanghel Rafail, nu? adica... ma gandesc asta pe care-l am sa nu fie vreo versiune gresita sau ceva... scrie la inceput ca s-a tiparit cu binecuvantarea Prea Sfintitului Parinte Galaction, si carticica e de la editura agapis. Contine 2 acatiste, acatistul Ingerului Pazitor, si acesta, al Arhanghelului Rafail. Dar e versiunea asta diferita de ce am vazut pe net. Stiti cumva daca sigur e corecta?...
Reply With Quote