View Single Post
  #91  
Vechi 26.11.2011, 17:47:56
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pai ok,calci postul o data,dar din trei mese pe zi daca ai calcat una trebuie sa te complaci si sa nu mai tii niciuna??
aici iar extrapolezi nefericit. cine poate, bineinteles ca se abtine si la masa in public, si la celelalte. sau doar la cea publica nu face prea mare nota discordanta cu ceilalti.

uite de ex, acum in decembrie o sa mai fie o situatie similara. toate firmele organizeaza petrecerea de sfarsit de an inainte de Craciun, deci in post. eu de-a lungul timpului am adoptat mai multe variante:
1. am mancat de post, complet. atitudini: remarci dragute din partea colegilor, daca mi-a placut fasolea si mai vreau etc. sau semne de intrebare din partea lor, ca nu beam decat suc sau apa. :)
2. am mancat normal, inclusiv un cotlet de porc ff gustos. patronul s-a nimerit sa fie la masa noastra chiar cand se servea, si chiar i-am multumit (neipocrit) pentru masa si tot ce ne-a oferit.
3. am mancat so and so. asta nu pentru a impaca si capra si varza, ci ptr ca asa am simtit ptr situatia de moment.
Reply With Quote