View Single Post
  #3  
Vechi 16.05.2016, 00:02:04
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Clar, nu trebuie sa fumez vreodata ciuperca sau iarba fumate de dl. Pap Janos.
Ok, ca sa continuam in linia de batut cimpii, hai sa ii bat si eu, ma costa ceva?
Cel putin eu nu mai porcaiesc popoare si civilizatii, de cind un prieten paradoxal m-a ajutat sa ma cumintesc.
Incipiam:

Dl. Pap, treaba e oabla: niciodata nu a existat ce scrieti dvs, decit cel mult, poate, in visele lui Napoleon Savescu sau a altor dacisti visatori. Zic "poate".
Nu va ingrijoreaza ca poporul romin e ca in pozitia fetitei cu chibriturile care, exact cind murea de frig, simtea caldura si visa la caldura? Din 1989 ne tot sinucidem colectiv si individual, cind lent, cind rapid. In tot acest timp, nu am incetat sa practicam opusul sperantei, caricatura ei hidoasa mai bine zis: delirul. Avem pe maini, unii/unele direct, cei mai multi doar diluat, singele a douazeci de milioane de copii, falnicia verde si oxigenanta a nenumarate paduri; am nimicit speranta unei batrineti linistite pentru nenumarati oameni care au zidit o tara timp de zci de ani, anume generatia parintilor mei si altele apropiate. Si multe alte crime si pacate am facut. Si "noi", si "eu" si "tu" si... ei bine, stiti care e culmea? Ca in tot acest timp, nu pocainta (intr-un sens mai profund si mai vindecator decit cel strict bisericesc) a ajuns cu strigatele alarmate la urechile mintii noastre colective. Nici vorba. Ci delirul. Adica ce numesc credinciosii mai apropiati de lumea monastica si, desigur, monahii insisi, "parerea de sine". "Vai, noi, dacii/getii/romanii am inventat mersul pe jos, hirtia higienica, respiratul si cele cinci elemente" sau "Vai noi ortodocsii am fost mereu persecutati, dar popoarele si statele ortodoxe nu au persecutat pe nimeni, nu am ars "eretici" sau "vrajitoare" pe rug, nici macar in primul mileniu". (Despre aceasta un topic nou separat, coming soon; la naiba cu subiectivismele si aglutinarile sub steag cu creierul spalat, fie ele din Rasarit, Apus, Nord sau Sud, sau fie ele ortodoxe, catolice, protestante, atee sau agnostice!).
Mai bine ati inversa vectorul si ati combate miturile paguboase care impiedica intoarcerea la normalitate a acestui popor.
Köszönöm szépen!
Reply With Quote