View Single Post
  #18  
Vechi 13.11.2009, 22:44:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
care arama?
Priveste Crezul!

CREZUL

Cred Într-Unul Dumnezeu, Tatăl Atoțiitorul,
Făcătorul cerului și al pământului, văzutelor tuturor și nevăzutelor.

PINA AICI TOATE RELIGIILE CRED LA MODUL ABSOLUT IN ACESTE DOUA VERSURI LA FEL

MAI DEPARTE CONTINUA CU "SPECIFICUL" CRESTIN
deci care-i neintelegerea ta?
(Unii vor fi judecati pentru primele doua versuri, altii SI dupa poruncile lui Hristos)
mie mi se pare foarte clar si fara nu stiu ce arama inchipuita de tine)
1. Tu crezi sincer ca aceasta este invatatura crestina?

2. Din nou, nu vorbeam despre judecata, ci despre inchinarea la acelasi dumnezeu.
Ti se pare ca este acelasi lucru?
Inchinarea se refera la ce fac oamenii, la cunoasterea de Dumnezeu, la urmarea anumitor invataturi legate de o anumita reprezentare a divinitatii etc.. Si oamenii pot varia f mult si evident ca nu se inchina toti aceluiasi dumnezeu!
Dumnezeu este acelasi pt toti, dar oamenii se mai inchina si idolilor, unor dumnezei inchipuiti.
Ca sa-ti fac o comparatie: fiecare copil are un tata.. Evident. Dar asta nu inseamna ca este indiferent pe cine numesc ei tata (ca este tatal real, ca este un strain, ca este o statuie sau un copac).
Bun.

Tu vorbesti acum despre judecata. Ce legatura are cu subiectul dezbatut de mine?

3. Ceea ce spui este ilogic: cum adica vor fi judecati dupa primele doua versuri?
De unde ai notiunile astea despre judecata? Cum ar suna intrebarea la judecata? Crezi in cineva care a facut lumea vazuta si nevazuta? Da! Bun, nu vei fi pedepsit...
Tu-ti dai seama ce enormitati spui?

(arama este sclipiciul de new age-ist)

Last edited by anna21; 13.11.2009 at 22:48:05.
Reply With Quote