View Single Post
  #1213  
Vechi 06.10.2009, 16:20:17
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Cat despre discutiile posibilitatii ca mantuirea ar fi posibila si dupa moarte,aceasta nu este biblica.Intr-adevar Isus a predicat celor din Inchisoare.Inainte de jertfa sa,toti oamenii dupa moarte ajungeau in Locuinta mortilor,ca o consecinta a pacatului.Isus nu a pacatuit,dar a luat pe umerii sai pacatele omenirii,de aceea si el a ajuns in Locuinta mortilor(sa zicem biblic,inchisoare),pentru ca apoi sa biruiasca moartea.Faptul ca se vorbeste despre inchisoare,ca Isus predica celor de acolo(cand condor ai spus ca "pentru ca in moarte (pana la inviere) nu este "nici lucrare, nici stiinta, nici intelepciune, nici chibzuiala"),este o alta dovada ca ideea ta condor este falsa.Exista ceva totusi si intre moarte si inviere.Acum e clar unde a plecat Isus dupa ce a murit unde a fost inainte sa invie si sa biruiasca moartea.Acum nu stiu daca s-a intors la Dumnezeu unul din duhurile carora Isus le-a vorbit,Cred ca Isus a vrut sa le arate ca se poate trai placut Domnului asa cum a facut si El.Nu stiu daca au fost mantuiti,iar celor care cred ca este posibila mantuirea dupa moarte(ceea ce neaga scriptura,daca citim bine,le spun ca Isus nu coboara in Locuinta mortilor(sau Inchisoare,in locul celor care mor in pacate)in fiecare zi.