View Single Post
  #1215  
Vechi 06.10.2009, 16:24:31
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Ai aminti despre intalnirea Mantuitorului cu Moise si Ilie(aici te-am prins,despre Ilie se spune ca a fost rapit la cer,despre Moise da de inteles ca a murit si a fost ascuns de Dumnezeu).Daca Moise a murit,de ce s-a intalnit cu Isus si de unde a venit daca tu ai spus ca pentru ca in moarte (pana la inviere) nu este "nici lucrare, nici stiinta, nici intelepciune, nici chibzuiala"?
Iti pun in fata doua variante, referitoare la intalnirea de pe muntele schimbarii la fata:

1. Mantuitorul s-a intalnit cu un om viu (Ilie care a fost rapit la cer, cand inca era in viata) si cu sufletul unui mort (Moise murise, inainte de intrarea in Canaan). Nu-mi explic de ce nu se vedea nici o diferenta intre cei doi. Nici cei trei ucenici prezenti nu au observat-o si au vrut sa le faca trei colibi (saracii, nu stiau ca sufletul unui mort nu are nevoie de coliba).

2. Mantuitorul s-a intalnit cu doi oameni vii: Ilie care a fost inaltat la cer cand inca era in viata si Moise care a fost inviat si inaltat la cer. Apostolul Iuda ne vorbeste despr o lupta intre Arhanghelul Mihail si diavol, pentru trupul lui Moise. Banuiesc ca se pregatea o inviere.

Ce accepti mai usor:
- faptul ca Domnul Iisus Hristos s-a intalnit cu Ilie cel viu si cu fantoma lui Moise (este cam riscanta acceptarea acestei variante. Il poti acuza pe Mantuitorul ca a comunicat cu mortii, fapt pentru care Saul a fost ucis.)
- faptul ca Mantuitorul statea de vorba cu doua persoane vii: una inaltata la cer in timpul vietii si alta inviata. "Domnul omoara si invie. El coboara in locuinta mortilor si El scoate de acolo" (Samuel 2:6)

Spune-mi ce varianta ai ales. Daca ai alta, explico.

Last edited by condor; 06.10.2009 at 16:26:45.