Subiect: Doar curioasa
View Single Post
  #1  
Vechi 03.12.2007, 22:27:11
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Legatura intre multe religii(dar in special crestinismul),este ideea ca pentru a ajunge la mantuire/perfectiune spirituala,trebuie,printre multe altele,sa iubesti toate persoanele.Poate din cauza faptului ca sunt atee,dar nu am inteles asta niciodata.Cum poti iubi persoane pe care nu le-ai vazut niciodata?

Personal,respect sau admir multe persoane.Dar nu le iubesc......imi iubesc familia,si cativa prieteni f buni(3,de fapt).De asemenea doua persoane la care am locuit ptr 4 luni.Pe oamenii din jurul meu,ii tratez cu mult respect.Ii ajut,daca e nevoie,dar nu pot spune ca mi-as vinde calculatorul,telefonul,bijuteriile pentru a le ajuta,dar daca vreunul dintre acesti prieteni chiar ar avea nevoie de ajutor,as face-o.Nu imi pare bine daca aud la TV de exemplu ca a murit cineva,dar nu pot spune ca sunt trista(mai mult de 5 minute).Daca au nevoie,prietenilor,sunt bucuroasa sa le imprumut bani,calculatorul,haine,camera digitala,etc........nu asi face asta cu tot cartierul

Consider ca oamenii in general ii iubesc pe oamenii foarte apropiati(bine,cand spun iubire inteleg o relatie foarte apropiata cu cineva,disponibilitatea de a-i ajuta oricand,a fi alaturi de ei in orice situatie).Si,sincer,nu inteleg cum poti iubi intreaga lume?
Reply With Quote