Subiect: Doar curioasa
View Single Post
  #5  
Vechi 04.12.2007, 04:04:35
nicolae_nicolae nicolae_nicolae is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
Legatura intre multe religii(dar in special crestinismul),este ideea ca pentru a ajunge la mantuire/perfectiune spirituala,trebuie,printre multe altele,sa iubesti toate persoanele.Poate din cauza faptului ca sunt atee,dar nu am inteles asta niciodata.Cum poti iubi persoane pe care nu le-ai vazut niciodata?

Personal,respect sau admir multe persoane.Dar nu le iubesc......imi iubesc familia,si cativa prieteni f buni(3,de fapt).De asemenea doua persoane la care am locuit ptr 4 luni.Pe oamenii din jurul meu,ii tratez cu mult respect.Ii ajut,daca e nevoie,dar nu pot spune ca mi-as vinde calculatorul,telefonul,bijuteriile pentru a le ajuta,dar daca vreunul dintre acesti prieteni chiar ar avea nevoie de ajutor,as face-o.Nu imi pare bine daca aud la TV de exemplu ca a murit cineva,dar nu pot spune ca sunt trista(mai mult de 5 minute).Daca au nevoie,prietenilor,sunt bucuroasa sa le imprumut bani,calculatorul,haine,camera digitala,etc........nu asi face asta cu tot cartierul

Consider ca oamenii in general ii iubesc pe oamenii foarte apropiati(bine,cand spun iubire inteleg o relatie foarte apropiata cu cineva,disponibilitatea de a-i ajuta oricand,a fi alaturi de ei in orice situatie).Si,sincer,nu inteleg cum poti iubi intreaga lume?
Iubirea ta pentru persoanele despre care vorbesti si manifesti acest sentiment este o iubire lumeasca.Ii iubesti pt faptul ca sunt buni cu tine,te ajuta etc.Sfintii iubesc toate persoanele deoarece vad cum acestia se zbat intre Dumnezeu si diavol nefiind in stare sa acceada la Dumnezeu datorita necredintei ...este de fapt o mila enorma pt toata lumea,despre iubirea asta vb crestinismul.Deci pt a iubi cum nu intelegi tu trebuie sa iti dai seama ca viata asta este nimic,si viata toata este Hristos...deci poti asta?
Reply With Quote