View Single Post
  #8  
Vechi 10.09.2007, 17:53:52
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
vsovi,clar preotii nu accepta conform canoanelor rsa se roage pentru ei,trebuie sa ne rugam doar noi,cel care s-a sinucis fiind bolnav are circumstante cel carec s-a sinucis din mandrie nu mai are partasie cu harul Sau.....trei lucruri ne vor uimi peste masura dupa moarte:1.daca vom primi imparatia lui Dumnezeu ,daca vom trai vesnic in dragostea LUi,2.nu vom intalni acolo pe cine asteptam sa intalnim printre cei mmantuiti3.vom intalni pe cine nu asteptam sa intalnim(sustine un parinte contemporan)
logica omeneasca este nula acolo unde se termina logica incepe adevarul
...Sf.Siluan Atonitul ii compatimea si pe draci(dobandise harul duhului Sfant)..iata incununarea smereniei si a iubirii,..sa ne rugam pentru toata faptura..cunoscuti,necunoscuti
poi vezi, ash vrea sa vad shi eu despre ce canon e vorba shi daca se intzelege ca nu ai voie sa dai pe pomelnic asha cum am zis eu (rugaciune particulara)... e de intzeles sa nu-i cinsteshti, sa nu te rogi in comun pentru ei ca s-ar considera ca-i cinsteshti shi nici sa faci liturghie sau rugaciuni comune, dar sa dai in particular sa se roage preotul pentru cate un al tau unde specifici (sinucigash, eretic, alt cult, etc...) nu vad ce ar putea fi rau sau contra canoanelor deci unde se specifica? ca uite mie mi se pare ca avem voie... shi daca nu avem ash vrea sa vad de unde se poate intzelege asha ca sa stiu cum sa fac altadata.... despre ce canoane e vorba shi unde le gasesc... ca nu mi se pare normal ca tu care ai un prieten sa zicem chinez sau african sa nu-l potzi pune pe pomelnic shi sa ceri de la Hristos ceva bun pentru el inclusiv venirea spre Hristos dupa Voia Sa... deci nu vad de ce ar arata cineva ca e greshit acest lucru tocmai in Biserica Aceluia care spune sa ne iubim shi sa ne rugam shi pentru dushmani dar apoi pentru cei pe care-i iubim sau care au mare nevoie de Hristos cum ar fi cei despre care vorbim (sinucigashi, eretici, pacatosi, plecatzi shi devenitzi atei shi ceilaltzi oameni amagitzi de rautatzile antihristice din vazduh)... Deci de ce spui asha urzicutzo, sti tu ca preotzii nu pomenesc... sti care este canonul care interzice... unde scrie sa ma dumiresc shi eu... te rog...:)
Reply With Quote