View Single Post
  #11  
Vechi 19.07.2012, 11:26:10
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Sa stii ca Eugen7 zice bine ce zice :)
Multumesc pentru apreciere Tina insa singurul meu rol, merit este sa expun invatatura filocalica asa cum am inteles-o si o practic in prezent.
In prezent sunt nepriceput (vorbesc eu cam mult), nu am discernerea duhurilor... dar stiu ca sunt pe "maini bune": Sfintii Parinti.

Sa multumim lui Dumnezeu si sfintilor Sai. Sfintii Parinti trebuie sa vorbeasca cat mai mult iar eu trebuie sa vorbeasc cat mai putin, de aceea indemn cu toata onestitatea sa studinem si sa urmam cu dragoste de Dumnezeu si de mantuire pe Sfintii Parinti care ne arata si ne ajuta sa vietuim duhovniceste intru Hristos.

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Si eu am avut aceeasi problema - nu m-am spovedit mai bine de 10 ani si am mers anul asta pentru prima oara.
Cum am facut eu: citeste Acatistul Sfantului Duh seara de seara, timp de cateva zile , ca sa te lumineze Dumnezeu sa vezi in tine
Apoi scrie pe foaie cele mai apasatoare pacate, scrie-le cum stii si cum doresti tu
Si mergi cu lista aia la preot si citeste de pe ea ( ca la scoala ) si Duhovnicul te va indruma, va pune intrebari daca este necesar.

Roaga-te si pentru Duhovnic inainte si roaga-te la Dumnezeu sa iti dea urechi bune de auzit sfaturile , putere si smerenie sa urmezi sfatul Duhovnicului.

Sa nu faci ca mine cand nu-mi convine ceva, deschid gura asta spurcata xxxx
Ma bucur pentru tine Tina si alaturi de tine.
Domnul sa ne daruiasca har si pace.

Last edited by Eugen7; 19.07.2012 at 11:30:38.