View Single Post
  #86  
Vechi 13.05.2010, 20:40:54
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
O observatie: nu cred ca trupul a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Acolo se vorbeste despre suflet, daca e sa te gandesti ce inseamna chip si ce inseamna asemanare.

Este evident ca aspectul exterior nu conteaza, poate ca cineva s-a tatuat in tinerete si a ramas asa pe dinafara, intre timp pocaindu-se...

Insa mi-ai adus aminte de o alta chestiune pe care voiam sa o discut: este neaparat necesar ca barbatii sa-si lase barba? (femeile sunt excluse... ) Vad ca majoritatea preotilor si monahii nu se rad, doar isi tund barba; este vreo lege scrisa undeva prin Biblie? Daca este, conteaza asa mult daca eu ma rad?
Un preot mi-a spus ca monahii isi lasa barba din simplul motiv de a nu arata bine, astfel fiind dispusi la a fi ispititi intr-o masura mai mica. Eu am vazut si preoti monahi barbieriti si tunsi.
Ai dreptate, chipul si asemanarea nu se refera la aspectul fizic. Nu cred ca tatuajul este un pacat mare. Si nici piercingul. Sunt alte lucruri mult mai importante care ne pot duce pe calea cea buna, sau, din contra, pe calea cea rea.
Reply With Quote