View Single Post
  #9  
Vechi 31.12.2011, 00:32:15
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
mi se par niste obiceiuri pagane care nu ar trebui sub nici o forma practicate de crestini.
Sunt remnisciente ale unor obiceiuri pagane , pastrate , cel mai probabil de la multitudinea de popoare care s-au perindat prin tara noastra.
personal, jocurile acestea mi se par de-a dreptul grotesti. Un om, care si-a varat asupra-i o blana de urs mormaie, se invarte si mimeaza un"dans". Ca sa nu mai vb de "frumusetea " cantecelor care insotesc "dansul".
Fratilor, nu toate obiceiurile sunt bune, fie ele si vechi de sute de ani. Si Sf ap Pavel invata ca toate obiceiurile gresite trebuie scoase afara.
Care e partea crestineasca a unui individ deghizat in urs care mormaie? A, ca dansul lui e magic si te fereste de rele? Sau ca prezenta lui are rolul de a alunga spiritele rele?
Pe orice fata as intoarce-o tot a paganism miroase. Si sa suprapui un obicei pagan, cu influente oculte cu una dintre cele mai mari sarbatori crestine mi se pare nepotrivit.
Sau daca aceptam pe asta, propun sa acceptam si baita bebelusului de a doua zi de dupa botez atunci cand se pune in apa grau, miere, pamant, bani,seminte, sare, oua orez etc. Sau sa acceptam si descantatul bebelusului cu crenguta de busuioc si altele asemenea.
Nu poti fi crestin de ocazie. Unele obiceiuri paganesti le accepti si altele le respingi.Cu atat mai mult cand aceste obicieiuri au si un fond ocult.

Interesant...pe bradul de craciun toata lumea a sarit, unii sa-l demonteze altii sa-l apere, dar despre ocultismul ascuns in spatele unor obiceiuri strabune nu spune nimeni nimic?
(re ultimul paragragf)
Nu mi s-a parut ca ursul si capra sunt chiar asa de raspandite, populare sau iubite. (sau poate sunt eu subiectiva!).
da, au fond ocult. Cel putin capra este simbol demonic si in neopaganismul modern, nu ma indoiesc ca a fost astfel dintotdeauna.
Reply With Quote