View Single Post
  #136  
Vechi 30.12.2008, 20:49:50
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Nu mai intoarce roata!!! Eu nu am facut aceasta diferenta pe care o vezi "separare", ci ma refeream la VOI ACUZATORII care ati fost niste ISPITITORI si acum aruncati cu pietre din motive de sfintenie...!!!???? "CINE ESTE FARA DE PACAT SA ARUNCE PRIMUL CU PIATRA" ori fratia ta nu te lasi de sportul aruncarii cu "pietre" si NU te poti smeri ca sa TACI! repet: TU ARUNCA CU PIETRE CA IO MA APAR! oricum ti-am spus ca EU NU DISCUT CU PARERI CI CU LUCURI CONCRETE, STRAINE DE FRATIA TA, de accea te feresti de ele!!!! AMIN!!!
Legat de profii din teologie iti spun ca NICIUNUL NU E INFORMAT CUM TREBUIE! ci ca si tine sunt doar SPICUITORI, sau ISCODITORI, mai bine asa!
La Bucuresti e una, la Brasov e alta, la Craiova e alta, la Buzau alta... etc... Dar NICIUNDE nu este ca la Bv, de altfel orasul cu crestinii care l-au ascultat cel mai mult pe pr.Visarion! Fiecare dupa cum Il cauta pe Dumnezeu, asa il gaseste!!!
Dupa parerea fratiei tale si o manastire este rupta de Biserica Mama, pt ca are organizarea ei proprie (difera de la Manastire la alta)
[SIZE=4]Vezi? [COLOR=red]din cauza ca unuia ca FRATIA TA care a inteles GRESIT totul[/COLOR], este DENATURAT in fata oamenilor si clericilor Pr.Visarion si ucenicii sai!!! [COLOR=red]Unul ca fratia ta care spune numai aberatii NU DIN ADEVAR ci din MANDRIE[/COLOR] (ca sa creasca in ochii celorlalti, cand vede ca este atacat pe drept), nu ca ar vrea sa descopere oamenilor adevarata situatie, ci din dorinta demonica de a fi "CINEVA"! [/SIZE]
[SIZE=4]De aceea s-a ajuns AICI, ca [COLOR=red]toti ca fratia ta ati ISPITIT lucrarea si nu ati fost SINCERI CU VOI INSIVA![/COLOR] Si apoi ati inceput sa URLATI cu MANDRIA VOASTRA "uite ce fac visarionistii" si sa infumurati totul[/SIZE]
[SIZE=4]Nu uita ca [COLOR=darkred]fiecare OM are cate un duhovnic[/COLOR] si fiecare se spovedeste, si fiecare face pocainta pe masura lui, iar fratia ta judecand si ponegrind pe apropapele tau, Dumnezeu le iarta pacatele si greselile iar fratia ta ramai cu judecata si te vei osandi inaintea lui Dumnezeu! [/SIZE]
[SIZE=4]Daca vrei sa te mantuiesti AI GRIJA ce spui ca [COLOR=red]"pentru orice cuvant desert VETI DA SEAMA"!!![/COLOR][/SIZE]

[SIZE=4][COLOR=#ff0000]NU TE-A PUS NIMENI JUDECATOR!!! ai grija de sufletul tau si te mantuieste in POCAINTA vazandu-ti pacatele!!![/COLOR][/SIZE]

[COLOR=red]CEL SMERIT STA LA LOCUL LUI!!!! [/COLOR][COLOR=black](arhim.Teofl Paraian)[/COLOR]

PS: daca ai inceput sa arunci cu pietre, nu uita ca cineva se apara, si nu acuza pe nedrept, ca NIMENI nu te-a bagat in seama si te-a pus cornila sa te bagi in seama si te-ai lovit cu capul de piatra! Vezi-ti de gradina sufletului tau si nu te mai uita in ograda ceiluilat! Asta numai daca vrei sa te mantuiesti... daca nu... ARUNCA PIETRE! si NICIODATA sa nu uiti ca [COLOR=#ff0000]CEL SMERIT STA LA LOCUL LUI!!!! [/COLOR]
[COLOR=black]Daca taceai FILOSOF ramaneai! [/COLOR]
Da' nu te supara prietene, ma surprinde ca esti asa vehement.
Si nu confunda smerenia cu prostia. Stii care e soarta celor caldicei, nu?
|Apoi, avem datoria să nu tăcem, că dacă vom tăcea…pietrele vor vorbi in locul nostru...

Iar cand spui ca "cel smerit sta la locul lui" poate ar trebui sa te gandesti ca, poate, marele duhovnic ii indeamna pe unii sa-si vada de viata lor, de locul lor in Biserica, nu sa se "bage" in tot felul de miscari pseudo-ortodoxe...

Atitudinea ta, prin care negi ce spun preotii BOR nu-i deloc sanatoasa, prietene. Desi te simti peste masura de activ, tu ai adormit in sanul "lucrarii" care, ca si la (neo)protestanti iti da iluzia mantuirii. Sper doar ca unii sa se trezeasca...

Pace!
__________________
"Vedeti sa nu va amageasca cineva. Caci multi vor veni in numele Meu, zicind: Eu sunt Hristos (adica la noi este Hristos!) si pe multi vor amagi… Caci se vor ridica hristosi mincinosi si prooroci mincinosi si vor face semne mari si chiar minuni, ca sa amageasca, de va fi cu putinta, si pe cei alesi” (Matei 24,4-5,24).
Reply With Quote