View Single Post
  #8  
Vechi 25.08.2012, 13:30:20
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de larysamisa Vezi mesajul
Buna ziua.
Am remarcat (nu va judec) ca sunteti destul de "ofensati" - de ce sa merg la 9(7) biserici!?
Va raspund: nu va obliga nimeni sa faceti asa ceva; cred ca nu aveti cine stie ce probleme de "rezolvat" (adica sa va rugati pentru cineva sau ceva - bolnav sau boala) pentru ca atunci o sa vreti sa mergeti la 900 de biserici si nu la 9 sau 7.
Trebuie sa ne rugam (multumim) tot timpul, oricand, fara a simti o obligativitate in acest sens.
Ce daca mergem la 9 sau 7 biserici!?
Nici Domnului Isus Hristos nu I-a fost "usor".
Adica pur si simplu sa ne gandim doar. si o sa avem totul in palma!?
Nu este vorba de fanatism, ci pur si simplu: sa "trudim" si noi un "pic"!!!
Ma iertati si Doamne ajuta!
Dacă mai citești încă o dată cu atenție, poate observi că "ofensarea" nu are legătură cu mersul la biserică în mod repetat, sau pelerinajul pe alte biserici decât cea "de metanie". Suspiciunea planează asupra asemănării izbitoare a devoțiunii în cauză cu un ritual magic, presupus a fi eficient doar dacă se respectă în cele mai mici detalii condițiile inițiale. Și una e să "dai acatiste", adică să delegi un popă să le citească în locul tău contra cost, și alta e să citești în fiecare zi sau săptămână un acatist (sau altă rânduială de rugăciune) împreună cu comunitatea din faci parte, în căutare de ajutor pentru limpezirea unei probleme concrete.

Pritre multe altele, n-am înțeles ce faci după consumarea celor nouă ( șapte sau câte-or fi) etape ale ritualului. Îți reiei ritmul obișnuit de viață, ca și cum asta ar fi fost o simplă corvoadă necesară pentru realizarea unui obiectiv? Și dacă primești ajutor, nu-i prevăzut nicăieri un "ciclu de mulțumire", poate dublu, triplu sau (vorba meneliștilor) "fără număr"?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote