View Single Post
  #83  
Vechi 13.09.2010, 12:05:45
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Si cum ar trebui sa faca ,sa bata la usile oamenilor?
De ce nu?

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Hristos a spus " de voieste cineva sa-Mi umeze Mie ,sa se lepede de sine ,sa-si ia crucea si sa mi vina dupa Mine".
Probabil de aceea sunt așa de puțini români ce voiesc să-L urmeze pe Mântuitor, că nu le-a spus nimeni. Majoritatea se mulțumește "să-și ia" cruciulița și nu crucea lui Hristos. Poate am mai spus, scuze dacă mă repet. O vânzătoare tinerică de la Bijuteria întreba clientul: "de care cruciuliță doriți, simplă sau cu omuleț pe ea?" Cam la atât se rezumă cunoașterea lui Hristos la mulți români de azi.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu spune nicaieri sa dam buzna in viata oamenilor. E o alegere liber consimtita.
Aici aveți dreptate. Nu avem dreptul să intrăm cu bocancii în viața religioasă a cuiva. Acesta este motivul pentru care nu ne botezăm copiii înainte de a dori și a cere ei lucrul acesta.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Prea putini sunt cei care merg la secte si o fac fara interes material.
Cam neverosimilă abilitatea dvs de a sonda sufletele oamenilor, și încă a sutelor de mii de oameni!

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
In bisericile protestante nu e traire ,sunt lipsite de sfantul Duh
Cine v-a spus lucrul acesta? Și cum de l-ați crezut pe neverificate? Notă slabă la personalitate...

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Un parinte profesor spunea la televizor ca au inlocuit altarul cu un pupitru.
Si in Vechiul Testament era altar in biserica unde se intra cu evlavie si nu oricine intra in altar.
Sectele au desfiintat altarul din biserica.
Stimată doamnă, altarul a fost desființat de Însuși Hristos și înlocuit cu Sfântul Său Trup care s-a jertfit pentru noi. Noi nu mai oficiem jertfe, noi propovăduim doar Jertfa Lui, așa cum ne-au învățat sfinții apostoli.
Reply With Quote