View Single Post
  #16  
Vechi 25.02.2009, 17:37:10
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@mara84: e evident ca se infiripase ceva intre voi de inca de dinaintea vizitei la "vrajitoare". Nu te mai invinui, s-a intamplat, daca iti doresti in continuare sa fii cu el, spune-i. Daca ti se pare o prostie ce-ai facut si esti sigura ca nu vrei sa se mai repete, spune-i.

Sinuciderea e o problema complexa, insa afla de la mine ca cei care vor cu adevarat sa se sinucida o fac folosind metode care "functioneaza". Taiatul venelor sau inghititul de pastile nu sunt tentative de sinucidere cu adevarat, ci un strigat de ajutor. Daca tu zici ca "ai incercat, dar n-ai avut curaj" inseamna ca esti in continuare intreaga la cap si treci doar printr-o perioada proasta.

Uneori in viata se intampla sa aiba loc mai multe lucruri nedorite in acelasi timp si suntem depresivi, cu totii trecem prin asta. Ai scris ca "nu mai ai speranta de viata", ai cumva cancer terminal?

Scoate capul din pamant si revino-ti. Viata merita traita, chiar daca uneori nu e cum ne-am dori. Nu te ajuta cu nimic faptul ca stai si-ti plangi de mila pe forumuri, crede-ma, ca stiu. Am avut si eu perioade depresive si solutia nu vine decat de la propria persoana.

Orice calatorie lunga incepe cu primul pas, iar daca vrei sa-ti recladesti increderea in tine si stima de sine ai mult de munca. Stand pe loc, insa, nu rezolvi nimic!

"Visele de altadata" te vor arunca si mai mult in trecut si te vor izola si mai rau de lumea reala, care-ti displace atat de mult. Nu te refugia in ele. Gaseste-ti noi prieteni, cauta, daca nu mai ai. Socializeaza, nu te izola de oameni. Exploreaza un hobby de care n-ai avut niciodata timp sa te ocupi - sunt atatea de facut pe luema asta!

Pe masura ce vei face efectiv ceva pentru tine iti vei da seama de propria valoare ca om, te vei bucura iar de aprecierea celor din jur si vei considera iar ca viata merita traita.

Succes!
Reply With Quote