View Single Post
  #104  
Vechi 19.07.2012, 20:29:57
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine de pacate,si imi e rusine sa le spun preotului mai ales ca suntem cunostinte mai apropiate,,,ce sa fac?cum sa imi fac curaj?mai amanuntit cam cum se spovedeste ce trebuie sa ii spunem?m-am hotarat sa fac acest lucru si sa fac ascultare de ceea ce imi va spune,eventual sa ma si impartasesc,astept parerile voastre si sper ca nu va stresez.multumesc
Diferenta dintre un parinte duhovnic strain si al tau consta in rusinea pe care o ai...e si aceasta rusine o forma de plata (daca o refuzi gresesti din nou)...nu trebuie schimbat parintele duhovnic pentru ca in primul rand l-ai rani (si e vina ta), pentru ca poti ajunge la altul pe care sa nu-l respecti (e lucru mare sa-ti fie rusine la spovedanie) si pentru ca aceastea sunt regulile (nu e bine sa schimbi parintele duhovnic).
Eu am alta problema...pentru ca nu tin atat de mult la parintele duhovnic nu prea ma rusinez si alta problema si mai grava: aman sa ma duc ca parca nu am dispozitia de spovedanie (si nu stiu cum sa schimb asta).