Subiect: Iconostasul
View Single Post
  #13  
Vechi 04.08.2007, 16:14:05
adina91 adina91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 18
Implicit

Danyel, gandeste-te ca in spatele iconostasului, in Altar, se pregateste Sfanta si Dumnezeiasca Impartasanie. Oare suntem noi la fel de vrednici ca si preotii sa asistam la asa ceva ?
Oricum catolicii au o credinta in conformitate cu slabiciunile si neputintele lor ( a se cerceta postul lor- un fel de regim ovo-lacto-vegetarian, care e sanatate curata , poti sa il tii cat vrei ). Si daca vad, si daca nu vad, ce se intampla ? Tot in ratacire se afla. Eu cred ca e o mandrie luciferica ( daca nu cumva e un termen prea pretentios) ; atunci unde mai e notiunea de taina ?
Daca suntem chiar atat de curiosi, exista zilele de Paste , pana la Inaltare cand slujbele se fac cu usile imparatesti deschise si cu dvera ( perdeaua ) data la o parte si putem vedea , daca asta ar constitui o piedica in calea mantuirii noastre. Si daca unii dintre noi nu stim ce se intampla in timpul Sfintei Liturghii, la ce ne foloseste?
Am cunoscut si un catolic care oricum daca vede, nu stie ce se intampla acolo, care este importanta tainei.
Reply With Quote