Subiect: Moarte clinica
View Single Post
  #70  
Vechi 16.03.2011, 20:51:57
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Oamenii de la bun început au fost făcuți desăvârșiți de Domnul, adică după asemănarea Lui, care nu e în nici un fel incompletă.
De aia cred că faza cu creierul e mai degrabă una din înșelăciunile zilelor noastre. Pentru că știința pune accent pe om, și pe puterile sale, nesocotindu-l pe Dumnezeu. Așa că de aia spun în loc de credința l-a ajutat pe om, că creierul are niște puteri potențiale nedescoperite. Ca să închidă gura la credincioși.
Omul n-a avut niciodată puteri. Ci mai degrabă mila lui Dumnezeu, sau comuniunea cu diavolul. Atât.
Despre faza cu banii, în legătură cu biserica ortodoxă, vă dau următoarea pildă. Am citit-o ori pe site, ori la mine prin niște cărți.
Era vorba de faptul că a venit un om la niște călugări și le-a dat niște bani. Nu mai știu exact pilda, dar era o fază cu un bătrân care se ruga pentru sufletul lui, și a primit un ban de la acel om. Noaptea, îngerul lui Dumnezeu i-a arătat pe călugări secerând niște spini, spunându-i să secere și el dacă a primit ban de la acel om. Asta subliniază rolul lor în biserica ortodoxă.


Dragul meu...TOT ce are omul...descoperit sau nu...sunt date de DOMNUL...Doar ca unii se lasa pe parcurs ispititi si trec de la lumina la intuneric....Chestia cu cat din creier se foloseste s-a demostrat demult, stiintific vb....Iar harurile REALE tot de la EL vin...Dar daca prin ele se urmaresc scopuri obscure...singur omul alege sa "cada"....Cred cu tarie ca si harurile date omului de rand sunt dumnezeiesti, cred ca Dumnezeu le da din iubire, si tot la fel cred ca unii nu le stiu pretui, iar altii orbiti de micime , nici nu le stiu vedea/aprecia....
Reply With Quote