View Single Post
  #6  
Vechi 17.12.2009, 18:05:57
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingeras78 Vezi mesajul
Doamne ajuta! va rog sa-mi spuneti ce inseamna persoana materialista si ce dare e scopul vietii acestei persoane. va multumesc!
PS: as vrea sa aflu si rasul unul preot!
Nu cred ca e un scop bine definit, pot fi perioade in viata sau oameni cu care unii interactioneaza...acestia schimbandu-le stilul de trai sau viziunea asupra lucrurilor, practic obisnuindu-i cu o anumita stare a lucrurilor diferita de cea de pana atunci!

In general cei care sufera esecuri in dragoste...in loc sa isi asume faptul ca sunt parasiti pentru ca nu au nimic de oferit, nici pe plan material si nici spiritual...desfiinteaza pe cel care hotaraste sa ii paraseasca, facand afirmatii de genul " Era o materialista/Un materialist!"

Lumea in general nu mai este capabila sa se autoanalizeze...insa eu mi-am dat seama ca sunt atatia barbati ( mai mult decat femei) egali cu 0 barat...incat nu isi dau seama ca tot ce pot ei oferi partenerilor pentru a le capta atentia...sunt masinile, vilele si banii aruncati prin cluburi...dar dupa aia tot ei afirma cu pumnii inlclestati ca tipa a plecat pentru unul cu masina ultimul model iesit pe piata!!!!

Exista si barbati materialisti din multe puncte de vedere, unii care vor femei frumoase si cam atat pentru a da ceata celorlalti, altii care vor si frumusete si avere....deci superficialiate!

Oricum ar fi, oamenii pot ajunge materialisti in ochii celorlalti...si pentru ca nu au intalnit de fapt in viata nici un om deosebit, care sa intruneasca toate calitatile...si atunci aleg si ei ce e mai simplu de cuantificat...ce se vede si ce li se ofera!

Parerea mea....
Reply With Quote