View Single Post
  #1  
Vechi 12.02.2008, 20:09:34
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Cred ca o intrebare care se pune in legatura cu threadul trecut e si aceasta: "Ce este iadul?". Oni, nu esti singura persoana care si-a pus astfel de intrebari. Dumnezeu nu ne-a spus detaliat exact ce inseamna raiul si iadul, insa stim din Biblie si de la Sfintii Parinti o serie de adevaruri in privinta asta:

- Fiecare om (crestin, evreu, pagin) va fi judecat si rasplatit/condamnat dupa cit a facut cu ceea ce a primit in viata. Un crestin ortodox are responsabilitati mult mai mari decit unul care nu a auzit de Hristos in viata lui.

- Iadul nu este doar o groapa cu flacari unde sunt aruncati pacatosii. Este si o stare sufleteasca in care omul se aduce pe sine insusi. Dumnezeu nu vrea sa ajunga nimeni in iad, insa omul are vointa proprie, si daca alege sa ignore regulile Bisericii si pe Dumnezeu, o sa ajunga acolo pina la urma. Cu cit aude mai mult despre Dumnezeu si Il respinge, cu atit mai rau pentru el. Mai bine nu ar fi auzit deloc.

- Cuvintul cheie este pocainta. Mari pacatosi pocaiti au ajuns in rai, in timp ce pacatosi mai mici, nepocaiti, in iad.

- Despre mintuirea non-ortodocsilor si chiar a non-crestinilor, nu ni s-au dat prea multe detalii. Stim insa cu Dumnezeu nu pedepseste nestiinta. Stim si de cele 4 legi dupa care vor fi judecati oamenii (sunt legi speciale pentru evrei si pagini). Iti recomand sa citesti cartea lui Patrick Barnes "The Non-Orthodox", tradusa si in limba romana. Daca ai ocazia, si "Christ, the Eternal Tao", de Hieromonk Damascene (acelasi care a scris viata Pr. Serafim Rose) - nu stiu daca asta a fost tradusa sau nu.

- Intr-o vedenie de dupa moarte (relatata si in cartea Pr. Serafim Rose, "Sufletul dupa moarte"), vedem experienta unui om din secolul XIX, imediat dupa ce a murit. Nu era un mare pacatos, dar nici prea credincios. Poate era cam cum sunt multi in zilele noastre. Dupa ce murise, ingerii ii duceau sufletul in sus, sa vada raiul. Toti sfintii vazusera raiul ca pe ceva incredibil de placut si frumos. Experienta acestui om insa era cu totul diferita. Pentru el, raiul era doar o lumina orbitoare, arzatoare, de care incerca sa se fereasca si nu putea. Inca o dovada ca starea sufleteasca propice in care se aduce omul este vitala pentru a putea intra in rai, si a se simti bine acolo.

- Dua cum a mai spus cineva si in threadul celalalt, eliberarea de toate patimile trupesti este la fel de importanta. Dependenta de mincare buna, comfort, sex, si orice alte lucruri pamintesti sunt daunatoare sufletului. De aceea multi sfinti posteau si traiau in pustie in saracie lucie. In cuvintele Pr. Celopa, in ziua judecatii, tot ceea ce ne leaga de pamint, ne va trage in jos, si tot ceea ce ne leage de cer, ne va trage in sus.

- Uite si un articol cumva (vag) legat de subiect: http://www.savatie.ro/pacientul-englez.php

- Si um mic citat din Sf. Siluan Atonitul: "Un om care nu-si iubeste vrajmasii, nu si-ar afla pacea nici in mijlocul raiului"

- In incheierem eu nu cred ca iadul este un loc unde Dumnezeu ii tortureaza pe pacatosi ca razbunare. Nici nu cred ca i-ar putea lua pur si simplu si pune in mijlocul raiului, si lor le-ar fi bine acolo. Sunt niste realitati mult mai complexe decit putem noi intelege.

Bogdan.
Reply With Quote