View Single Post
  #24  
Vechi 12.01.2009, 08:43:15
EugeniaG's Avatar
EugeniaG EugeniaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2009
Locație: Bucuresti, Moscova , Atlanta
Mesaje: 64
Implicit

hehehe, ma amuza unle postari , eu cred ca nu exista duhovnici rai si sper sa nu gasesc nicioadata vreun duhovnic rau ...dar exigenti sau stricti sunt , mai ales parinti , sa ma ierte Dumnezeu dar sunt .....eu fiind de rit vechi ca asa m-au botezat ai mei din neam.... noi facem crucea alfel , tinem cele 3 degete pentru Sfanta Treime alfel desi credinta este aceeasi , avem si cateva obiceiuri care culmea nimeni nu ti le arata sau sa te invete depre ele , si am fost mut timp frustrata din cauza aceasta , pentru ca am intalnit preoti care m-au criticat public pentru cum tin mana cand ma inchin , pentru ca nu stiu in ce zile se tin liturghii sau cand s-a citit din evanghlie asa ca m-am indepartat de acele biserici de unde plecam ultra rusinata, ma intorceam acasa speriata, ingrozita chiar , ce ganduri mai aveam, unii chiar imi radeau in nas cand pupam crucea spunand " iti place mai mult pe la discoteca decat la cruce", deci teribil si fals ....si de-a lungul timpului am auzit matusi , cate cineva spunandu-mi de biserci si manastiri ca un colt de rai , si intr-adevar asa este sunt biserici si manastiri ca un colt de rai....am auzit si de preoti , de duhovnici , dar nu am indraznit inca sa vorbesc cu unul pentru ca tot astept sa gasesc un preot cunostinta de-a familiei, este atat de milostiv , nu vrea bani , ajuta oamenii saraci cu banutii lui , e preot calugar si de abia astept sa vorbesc cu el despre toate si sa invete mai multe lucruri......eu una fiind atat de complexata in trecut cred ca e bine sa auzim numele preotilor care va sunt voua de suflet , nu se stie niciodata cand ajungem la unul din ei , din voie sau de nevoie ....chiar nu as intra intr-o biserica unde nu am mai fost sau nu stiu nimic de ea si sa ma apropii de vreun preot de frica sa nu aduc trecutul in prezent daca aud pe parinte spunand ceva la adresa mea:P , hehehe, pe bune ca eram ingrozita:P... acolo unde nu stiu nimic depre locul respectiv , doar ma rog pentru sanate si protectia Sfintei Treimi, aprind lumanari si sarut icoanele dragi.

Va doresc multumire sufleteasca si sa-l aveti pe Dumenzeu mereu cu voi.
Reply With Quote