View Single Post
  #13  
Vechi 05.10.2009, 13:24:39
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit pomeniri

pt. windorin:
Ai dreptate si ai adaugat corect.Exceptind slujbele si molitvele din cultul public(deslegarile cu citirea molitvelor sf. Vasile cel mare, a sf. Ioan hrisostom si a sf. Ciprian) Psaltirea este cea mai puternica rugaciune ,mai ales ca posibilitate individuala,si mai puternica pomenire.Am mai spus-o si in alte rinduri: cu peste 75 de ani in urma exorcizarea se facea cu psaltirea. Pt. aceasta provoaca cea mai serioasa suparare ispititorului si il determina sa te munceasca in consecinta. De aceea nu se citeste decit cu binecuvintare,in doza de maxim 2 catisme /zi si in forma completa: catisma+ molitva de la sfirsitul ei + pomelnicul de la sfirsit (toate acestea sunt scrise si in prefata cartii).Adica vreau sa zic ca in situatiile in care esti la casa ta (nu esti calator,pelerin sau in alte situatii deosebite) se va folosi doar cartile de Psaltire complete ,care au si molitve si si pomelnice si nu pe acelea pt. pelerini care nu contin decit psalmii grupati pe catisme. Toate aceste adaugiri nu sunt scrise pt. tine deoarece banuiesc ca le sti si le si implinesti. Mare ajutor si bucurie ar fi sa existe rugatorii de care ai pomenit !

pt. sora anita :
Eu am spus clar cum se face pomenirea la sf. taine .Liturghia este pe deantregul o sf. taina ,cu proscomidie si cu tot restul de slujba pina la sfirsit .Sa nu crezi ca din liturghie numai proscomidia este taina . Dar este f. adevarat ca pomenirea la sf. proscomidie este cea mai puternica,dar daca vi mai tirziu la slujba si nu te mai poate pomenii la proscomidie te va pomeni in alt loc insa si pt. acesta trebuie sa ai viata virtuoasa . Dar despre modul de a se face pomenirea la sf. liturghie sunt practici nenumarate necanonice in uz .Chiar exista intre liturgisitori polemici numeroase pe aceasta tema si chiar si articole pe acest blog pe care daca le-ai fi citit nu mai era nevoie sa faci aceasta precizare. Deasemenea sa sti ca ma rog si eu ca sa-ti lumineze D.zeu mintea ,deoarece inteleg ca in sensul acesta este facuta ultima ta afirmatie !!!!!!

pt. sora MarinaAlca:
In tot ce am scris despre Psaltire nu am urmarit umorul .Nu voiesc sa va stric starea de spirit si buna dispoziie pe care v-ati facut-o citind cuvinte si nu mesaje. Eu m-am marturisit cit de serios am putut. Sunt si situatii cind ridiculizez sau scriu frinturi de pamflet dar de data aceasta nu s-a nimerit . Apropos de maldigerare, mi-au mai spus citeva surori ca sunt precum osul de peste : nici nu poti sa ma scuipi afara nici sa ma inghiti, stau in git ... Si eu care credeam ca sunt ...somn...la pareri !
NB: somn = specie de pest fara oase,doar cu coloana vetebrala .

Last edited by zaharia_2009; 05.10.2009 at 13:32:03.
Reply With Quote