Subiect: Familia crestina
View Single Post
  #103  
Vechi 05.04.2015, 20:19:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi Vezi mesajul
Eu consider ca el ii gelos pe copii, nu-i convine ca nu mai sunt acea sotie iubitoare.
Da, este posibil ca aici sa fie originea unei asemenea purtari fata de dv. Cunosc simtamantul, fiindca eu insumi am trecut prin asta. Nu as spune exact "gelos pe copii", dar barbatul percepe ca exista o deosebire intre felul in care erati inainte de copii si felul in care sunteti acum. Inainte, erati numai a lui, acum sunteti in primul rand a copiilor. El nu vede o solutie la chestia asta: iata ce il face impulsiv.
Dar solutii exista. Si tot prin dialog trec. Mai intai, acesta e un lucru natural. Nu cumva spre copii si pentru copii se iubesc doi indragostiti ? Dar nu numai facerea de prunci e principalul scop al familiilor crestine, ci si cresterea lor in Cristos. Asta e un drum lung, un drum in care e nevoie de doi. Prin urmare, proiectul iubirii dintre cei doi soti nu e pe deplin realizat, ci e nevoie in continuare ca flacara iubirii sa nu lipseasca de la forja familiei: piesa forjata e deja acolo, dar e departe de a fi gata.
Mai pe urma, copiii vor creste. Si vor creste chiar mai repede decat ati dori. Cu ajutorul lui Dumnezeu, vor fi tineri pe picioarele lor si bineplacuti Lui. Inca din adolescenta lor va incepe despartirea lor de dv si atunci iar va fi multa nevoie de dv amandoi, fiindca parintii nu isi doresc sa stea puii nesfarsit in cuib, ci ei insisi ii invata cum se zboara. Si ii vegheaza la primele zboruri, ca sa nu-i inhate batranul erete pe cand sunt mai vulnerabili.
Si mai pe urma, ei vor zbura de-a binelea, ca sa isi faca cuiburile lor si sa aiba ei insisi pui. Si va veti regasi singuri. Doar dv cu sotul. Poate sa fie frumoasa sau dureroasa perioada aceea, depinde cum v-o asterneti.

Citat:
Dar psihic recunosc ca nu is fff ok. Mai ales ca stiu ca nu mai sunt iubita (ca is grasa, 72kg, la 167 cm). Da, is mai plinuta, dar nu grasa.
Pai asa credeti ca e iubirea ? Depinde de kilograme ? Nu, iubirea crestina nu depinde. Se poate ca pasiunea iubirii sa mai scada cand vezi ca juponul crapa pe nevasta, dar iubirea e totusi acolo, fiindca nu numai de un trup, ci in primul rand de un suflet ne indragostim.

Pe de alta parte, nu poate fi lucru peste poate sa dati jos 5 kile.

Citat:
Apoi eu l-am avertizat ca purtarea fata de mine va face ca iubirea sa se raceasca.
Nu de avertismente cred ca are nevoie sotul dv. Din cate mi-ati spus, el are nevoie sa stie ca il iubiti in continuare. Si asta se face nu atat prin declaratii solemne, cat cu mici gesturi si mangaieri.

Barbatii spera ca femeile lor sa nu se schimbe. Femeile spera invers, ca ei sa se schimbe. De cele mai multe ori, se inseala amandoi.

Fiti iarasi, asadar, femeia de care el s-a indragostit. Aratati-i ca sunteti aceeasi. Obisnuiati, pe atunci, sa va beti cafeaua impreuna dimineata ? Tot asa sa faceti si acuma. Cand el facea cafeaua, il laudati atunci ? Laudati-l si acuma pentru cat de bine stie el sa faca cafeaua, cand ati facut-o ultima data ? Pe vremuri, inainte de a pleca fiecare la treburi, poate ca il sarutati, agatandu-va bratele in jurul gatului lui si inaltandu-va un pic pe varfuri. Faceti iarasi asta. Inainte, cand venea acasa, aveati grija de felul in care aratati ? Va agatati parul cu cleme ca sa stea ca atunci cand v-a spus el odata ca aratati excelent ? Si acum, ce e cu elasticul acela refolosit de la ultimul trening, cu care va tineti parul adunat ?

Aprindeti, deci, focul in camin. La forja familiala, de care v-am spus. Taciuni care ard mocnit inca sunt acolo, alungati ideea neagra ca s-au facut cenusa. Sunt acolo si asteapta lemne noi, din camara inimii, si un suflu de aer proaspat. Sigur ca s-ar aprinde imediat daca ati sufla amandoi deodata, dar, daca nu se poate, incepeti dv, si va veni si el. Nu asteptati sa faca el primul pas, fiindca se poate ca si el sa astepte acelasi lucru si ca niciunul sa nu o faca zicand ca de ce ar fi primul ? Curaj, aveti tot ce va trebuie: taciuni, camin, plamani, camara si lemn bun.
Asa sa va ajute Dumnezeu!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.04.2015 at 20:43:33.
Reply With Quote