View Single Post
  #16  
Vechi 20.04.2023, 16:16:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.060
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
https://www.foxnews.com/us/teen-take...ttack-tourists

Incepem sa vedem si rezultatele unor astfel de politici, practic ne taiem singuri craca de sub picioare. Eu am vazut pe viu zilele trecute un astfel de grup, intr-o tara vecina, initial am crezut ca e vre-o galerie, ceva legat de sport, vre-o 15-20 de copii racneau, gesticulau. Cand m-am apropiat de fapt inconjurasera un cantaret din asta stradal si isi bateau joc de el. Am scos telefonul sa filmez au inceput sa urle la mine, imi aratau pumnii... Deja incepuse sa apara si politistii, am plecat de acolo, nu stiu ce s-a mai intamplat.
Daca noi poate scapam copiii nostri nu, vor trai intr-o lume barbara, fara nici un reper moral. Deja incep sa se implineasca vorbele Sf. Pavel, legat de cum vor fi oamenii in vremurile din urma, ce vor face acesti copii cand vor deveni adulti.
Păi e simplu, sistemul liberal are interes să distrugă învățământul de stat din cel puțin 3 motive:
1. ca să faci pe bani mulți ceva ce ar trebui să fie subvenționat de stat, adică să fie câteva școli private puternice , se distruge principiul competivității.

2. Se face o stratificare socială, proștii și mediocrii cu bani, care de obicei sunt copii de bani gata ajung să conducă pentru că au bani de școli particulare și meditații, față de unul care nu-și poate finanța școala și trebuie să se angajeze.
Se perpetuează peste generații diferențele de statut chiar dacă ai niște progenituri mai proaste care nu îndeplinesc rigorile meritocrației.

3. Se crează și o masă amorfă de cretini haștagiști, talpa de jos cum ar veni, care reacționează pavlovian la stimulii de tip tik tok provocări online de violențe, provocări prin mass media quality care-ți zice să ieși în stradă doar când apare ceva suveranist, sau care sunt cultivați cu narative de tipul vice care promovează multe comportamente imorale, perverse etc.

4. Ar mai fi și sistemul privat de închisori în State și-n alte zone care are mereu nevoie de delincvență, altfel s-ar închide, dacă 99% ar fi educați, infracțiunile ar scădea foarte mult, n-ar mai fi nevoie de un sistem atât de represiv.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote