View Single Post
  #40  
Vechi 01.07.2011, 17:34:27
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Bastonul Sfantului Gherasim 3

-Sfantul Gherasim e aici?
-Da, copilul meu, aici este, i-a zis batrana care ingrijea biserica.
-Si unde e icoana Sfantului?
-Uite-o, a raspuns, si i-a aratat-o.
atunci acea doamna necunoscuta a cazut in fata icoanei Sfantului si, cu lacrimi, i-a spus tare, ca am auzit si noi:
- Sfinte al meu, eu nu te cunosteam. nici nu auzisem de tine. Nici de numele tau nu auzisem si totusi m-ai cinstis si m-ai cercetat si mi-ai cerut bastonul pe care l-am cumparat de la ierusalim ca sa il duc la casa ta. Si uite, Sfinte al meu, l-am adus. mi-ai spus : "vreau sa-mi aduci bastonul maine dimineata!" Eu nu stiam unde te afli si intreband am aflat si te-am gasit.
Eu cu sora mea si cu paraclisera stateam in strani, langa pangar. S-a apropiat si ne-a zis:
-Ce lucru e asta? De ce mi-a cerut Sfantul bastonul? De ce-l vrea? Si paraclisera i-a spus:
-asculta sa vezi de ce vrea Sfantul bastonul. nu are nevoie el insusi de baston, dar Sfantul il are si pe slujitorul sau, pe parintele pe care-l vezi aici. si.a rupt piciorul si a suferit luni de zile, insa astazi s-a ridicat si doctorii i-au spus ca sa poarte baston. Si, uite, sora lui era pregatita sa plece pe strada Eolou sa-i cumpere bastonul. hai, ia bastonul de la Sfantul si adu-l aici, la slujitorul lui.
Miscata, doamna mi-a adus bastonul si mi- a sarutat mana.
-Luati-l, parintele meu si iertati-mi pacatele. l-am cumparat la Ierusalim. E de la Sfantul Mormant. Vin, imi zice, din cartierul Prombona, din Patisia. Acolo locuiesc. Acolo l-am vazut pe Sfantul in vis.
I-am multumit, am luat bastonul si l-am folosit indata, dupa ce mai intai am aruncat carjele. am numit acest baston "al Sfantului gherasim", si l-am indragit mult. Am grija sa nu il pierd, dar este si facator de minuni: daca pe cineva il doare ceva din trup, il lovesc putin putin cu bastonul si se face bine. Cu adevarat, este facator de minuni. Ce lucru! sfantul sa se ingrijeasca de mine, cel mai mic! S-a aratat viu doamnei, care nu auzise nici de sfantul Gherasim, nici de mine. Tare minunate mai fac sfintii.....
Pentru aceasta trebuie sa-i cinstim. si eu ma inchin Sfantului Gherasim care este sprijinul celor bolnavi, prin sfintenia si harul sau."



Am citat din "Ne vorbeste Parintele Porfirie"
Reply With Quote