View Single Post
  #10  
Vechi 17.08.2007, 20:52:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_jackal1504
Azi dimineata am facut un dus si m-am spalat si pe cap, ca de obicei... Cand am iesit mama mi-a spus ca nu trebuia sa ma spal pe cap, ca e pacat sa te speli pe cap duminica sau in zi de sarbatoare... Eu nu inteleg de ce e pacat, cred ca e doar o superstitie babeasca, dar poate ma insel... Poate cineva sa-mi argumenteze, eventual sa citeze din Biblie sau unde scrie? Mie mi se pare o prostie, nu cred ca Dumnezeu vrea sa stai murdar, mi se pare aberant... Inteleg, Duminica a fost creata pentru odihna, dar trebuie sa te ingrijesti de propriul trup, nu?

Nu stiu daca a mai fost initiat acest topic, dar... astept raspuns...
Nascocim tot felul, vrute si nevrute, in schimb uitam adevaratele pacate. Ne este frica sa nu calcam in stanga, in dreapta , dam sfaturi care mai de care mai ciudate , in schimb clevetim, ne imbuibam , santem mandri, orgoliosi, chiar rautaciosi, dornici de inavutire, obsedati de cele materiale. In schimb pentru a ascunde neputintele si slabiciunile noastre, inventam sau preluam tot felul de reguli, principii , obiceiuri pentru a ne arata cat de credinciosi suntem , cat de rigurosi suntem in respectarea "credintei" noastre , demonstrand in fapt, fatarnicia in care ne afundam si pe care o ridicam la rang de virtute.
Reply With Quote