View Single Post
  #51  
Vechi 01.02.2010, 20:06:13
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Pentru Ostrov iti trebuie putina lectura din Pateric, Filocalie si multe altele ca sa-l intelegi. Nu demult citisem in "Taina Iubirii" de Mitropolitul Antonie de Suroj despre un caz pe care-l dadea ca si exemplu pozitiv al unui om care a stat intr-o manastire vreo cincizeci de ani si nu s-a facut monah fiindca nu se considera vrednic. Se prea poate ca noi sa nu prea intelegem ce e sfintenia. Ostrov e un film ortodox fie ca-ti place tie sau nu si nu o spun eu ci sunt monahi, preoti care au comentat pe baza lui si au facut-o foarte frumos.

" Monah poate sa devina doar omul care a constientizat si a acceptat suficient de profund tragismul acestei lumi, omul pentru care suferinta lumii are o insemnatate atat de mare, incat e gata sa uite cu desavarsire de sine insusi pentru a-si aduce aminte de lumea aflata in suferinta, in rupere de Dumnezeu, in lupta, si pentru a-si aduce aminte de Dumnezeu Insusi, Care S-a rastignit din iubire fata de lume. Imi amintesc de un frate din Manastirea Valaam despre care mi-a povestit duhovnicul meu. Acela petrecuse in manastire cincizeci de ani, si tot nu voia sa primeasca tunderea. Isi petrecuse toata viata in nevointa, si totusi se socotea nevrednic de monahism. Parintele meu duhovnicesc, pe atunci inca mirean care isi cauta calea, l-a intrebat: "Dar ce este monahismul, ce este monahul, de nu poti sa fii monah cu toate ca duci viata manastireasca?" Si acela a raspuns: "Monahul este un om care se intristeaza si plange din toata inima pentru durerea lumii, si la masura asta n-am ajuns inca" ". Mitropolitul Antonie
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."

Last edited by Imogene; 01.02.2010 at 20:10:07.
Reply With Quote