View Single Post
  #10  
Vechi 01.06.2007, 03:35:16
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annan
Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Parca am inteles ca era vorba despre ce am simtit asistand la o asemenea slujba...nu cum trebuie sa ne pregatim inainte...si nu e regula sa se tina post in acea zi.

Revenind la subiect : fiecare simte mai mult sau mai putin sau nimic in timp ce preotul oficiaza aceasta slujba.
Unii simt asa cum ai simtit si tu,altii nimic iar unii(cei mai putini din fericire) au manifestari destul de agreesive (adica nu se rezuma doar la a avea o stare mai deosebita)
multumesc din suflet pt raspunsurile voastre,ce i drept ,nu am tinut post,pt ca nu stiam ca trebuie,dar dupa slujba,incepand de ieri,ma simt altfel...nu stiu sa explic in cuvinte,dar mi a facut bine,pt suflet a fost ca un pansament,
va doresc multa pace sufleteasca si sanatate,de Sfintele Pasti
Molitvele Sfantului Vasile cel mare sunt niste slujbe foarte puternice, nu orice preot se incumeta sa le citeasca chiar pe toate din cauza ca cel rau il ataca pe el( " Cel ce se roaga ia, in chip launtric asupra sa, in parte, suferintele celui pentru care se roaga, si, in afara de aceasta, responsabilitatea pentru acel om in fata lui Dumnezeu"). Cunosc personal un preot de mir care a facut si face rugaciuni de dezlegare doar persoanelor prezente la aceste slujbe ( nu si acelora care isi dau pomelnicele la neamuri sau prieteni sa le duca la biserica pentru ei) si citeste de 7 sau de 9 ori aceste rugaciuni si stiu ca a avut un accident groaznic in care i-a murit fiica, sotia este paralizata iar dansul desi a fost in coma, si-a revenit si continua slujbele ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic. Efectiv se lupta cu cel rau. In alta ordine de idei, va marturisesc ca am avut ocazia sa particip la Sfanta Slujba a Sfantului Maslu, la o manastire, unde erau doua persoane indracite, a fost graznic ce-am vazut si cat de mila mi-a fost de ele. Pana n-am vazut cu ochii mei aceste persoane, am crezut ca se prefac, ca joaca teatru, ca se dau in spectacol, insa maicutele din manastire ne spuneau , sa nu ne fie frica de ele, nu fac rau nimanui, ca le este rau mai tare atunci cand se rostesc aceste rugaciuni, le munceste graoznic cel rau, dar incet incet se linistesc. Feresca Dumnezeu pe toata lumea de asa ceva. Sa ne rugam sa fim mai buni unii cu altii, sa traim in pace si armonie si in incheiere va scriu o pilda ce am primit-o si eu de la o tanara crestina si sper din suflet sa va faca placere sa o cititi si aplica : " Iata o cale scurta si usoara spre mantuire - FII ASCULTATOR, INFRANAT, NU OSANDII, PAZESTE-TI MINTEA SI INIMA DE GANDURILE CELE RELE, SI GANDESTE-TE CA TOTI OAMENII SUNT BUNI SI DOMNUL II IUBESTE. PENTRU ACEST GAND SMERIT, HARUL DUHULUI SFANT VA VIA INTRU TINE SI VEI ZICE -Milostiv este domnul -" DOAMNE AJUTA-NE ! icamilin
Reply With Quote