View Single Post
  #4  
Vechi 01.09.2009, 23:05:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Uite Costel, eu intrebam de zilele de post si abstinenta si tu nu mai lamurit.
Daca ma iei in felul asta iti raspund si eu la fel si ne in departam de subiect.
Eu sunt cu Dumnezeu tot timpul, 24 ore din 24, 7 zile din saptamana.
Eu nu am zile speciale de post si altele nu, si daca mananc sau sunt cu sotul meu nu inseamna ca uit de Dumnezeu.
Eu am o legatura de suflet cu Dumnezeu si nu trupeasca. Asa cred ca vroiai sa spui si tu in final: comuniunea cu Dumnezeu nu este numai in anumite zile, prin anumite mancaruri si abstinente.
Eu nu pot sa spun ca voi: azi e joi si am voie sa-l las pe Dumnezeu, ca sa fiu cu sotul si maine e vineri si ma intorc la Dumnezeu.

Revenind la subiect:
Intrebam ca sa stiu: marti seara de la o anumita ora se intra in miercurea bisericeasca si nu mai ai voie sa bei lapte, iar miercuri seara tot de la o anumita ora se presupune, ca poti sa mananci si sa te duci cu sotul pentru ca este deja joia bisericeasca.
Este asa sau nu?
Nu sunt lamurita asupra zilei bisericesti.
Am citit in Tipicul Sfantului Sava si am observat ca dezlegarile se dau dupa Liturghie. Am intrebat pe un preot si mi -a dat urmatorul raspuns care mi se pare logic. Spre exemplu postul meu de vinerea nu se va sfarsi seara dupa apusul soarelui sau dupa slujba vecerniei, nici dupa ora 12 noapte, ci sambata dupa Sfanta Liturghie, daca nu particip la Liturghie, atunci sambata dimineata dupa ce iau aghiazma sau anafora.
Reply With Quote