View Single Post
  #7  
Vechi 02.12.2011, 20:26:09
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Informațiile la care trimite link-ul de mai sus nu sunt tocmai exacte. În viitor dorim să inițiem o cercetare seriosă în urma căreia să rezulte o carte și restabilirea chipului iconic al sfântului Ghelasie, deși probabil o să facem stoc și cu cartea și cu icoana, la ce ”inflație” există pe piața de carte bisericească și parabisericească, de compilații și broșuri despre sfinți provenind mai ales din spațiul rusesc.
Am fost astazi la o librarie ortodoxa,in Bucuresti,undeva langa Sala Palatului,langa libraria britanica Frost.Oferta este intradevar impresionanta,am stat ceva timp rascolind prin rafturile cu carti.Erau si icoane de vanzare,brelocuri cu icoane,obiecte de cult,cineva intreba de tamiie si cred ca aveau si asa ceva,si mai era si o agentie(cred)de pelerinaj ortodox in interiorul librariei.De obicei cand intru intr-o asemenea librarie ma apuca un fel de ,,banzai"intelectual si rad toti bani pe care ii am in acel moment.Azi doar privirea iscoditoare a unei dintre casiere,vazand mormanul de carti pe care il caram,m-a oprit :) Oricum,a gasit destul de greu carti despre sfinti romani precum cel mentionat de tine,erau amestecate cu celelalte carti poate si din motivul ca sfintii nu au nationalitate in cer(zise protestantu aiurit:)Ar fi fost totusi interesant si util sa fi avut un raft special al lor,cel putin pentru unul ca mine.

La casa destinul a zambit plin de umor:langa mine un domn ortodox luase o Biblie si o carte explicativa despre Noul Testament iar eu protestant aveam undeva in varful vrafului ,,Ortodoxia"lui Bulgakov si ,,Acatistul Maicii Domnului explicat"de preotul profesor Ermanno M. Toniolo :) Cum spunea Philip Schaff in ,,Istoria Bisericii Crestine" : ,,istoria se misca ca si soarele,rasare-n est si apune-n vest" :) PS:succes din tot sufletul,sa va ajute Cel de Sus sa reusiti.

Last edited by Scotland The Brave; 02.12.2011 at 20:40:08.
Reply With Quote