View Single Post
  #3  
Vechi 25.10.2006, 21:59:04
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Dora draga,

O sa-ti spun cateva randuri despre rolul parastasului. Acest parastas il ajuta si pe cel pentru care se da, si pe cel care da. Pentru cel adormit parastasul e de folos fiindca el, nemaiputand face fapte bune, are nevoie ca noi sa facem pentru el si astfel cei ajunsi in iad mai au o sansa la Judecata de Apoi sa fie lasati sa treaca in Rai. Asta sa nu-i faca pe unii sa se culce pe o ureche ca o sa se roage ceilalti pentru ei dupa moarte, ca la Dumnezeu nu merg abilitati din acestea de inselare. :cool:

Pentru cel care da, parastasul este o innobilare a sufletului, care vine din iubire si e aducatoare de iubire, fiindca se presupune ca se da cuiva care are nevoie de toate acestea. Un parastas facut "ca asa trebuie" sau "ca ma rade satul" sau din alte considerente, sau unde mancarea si toate se impart intre rude care nu sunt deloc nevoiase, nu stiu cat conteaza in fata lui Dumnezeu, dar eu cred ca putin. Dumnezeu, cred eu, se uita la iubirea din inima noastra, la sinceritatea si curatenia noastra.

Poate e ocazia ca un parastas sa ne faca sa devenim noi mai buni, mai placuti lui Dumnezeu, sa ne intoarca mai mult pe calea Bisericii, sa ne curatim de pacate prin spovedanie, impartasanie, sa fim prezenti la fiecare Liturghie ca mesageri ai celor adormiti, ai celor in suferinta, in necazuri, in durere, in ispite, sa ne deschida inima spre iubire, sa ne faca sa transformam casa si inima noastra intr-o biserica vie, sa ne schimbam pe noi. Si toate acestea numai cu, in si prin Iisus Hristos, Cel Care S-a jertfit pentru noi.

Iertare pentru unele idei cam disparate. As fi vrut sa vin langa tine, sa te iau de mana si sa discutam. Daca e ceva neclar, poti sa-mi scrii pe messenger si te pot suna. Nu ezita! Sunt langa tine, sa stii asta, iar daca ne vei spune numele celui adormit, poate va fi cineva care se va ruga pentru el. Ce zici? :)

Sunt cu inima langa tine,
Elena


Reply With Quote