Subiect: LEGIONARI?
View Single Post
  #69  
Vechi 14.04.2014, 20:51:02
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Despre aderenta la miscarea legionara a ÎPS Bartolomeu Anania

http://www.rostonline.org/rost/apr2006/anania.shtml

Reporterul Rompres l-a întrebat, la un moment dat: "În 1935 v-ati înscris în organizatia de tip legionar «Manunchiul de prieteni», iar, la numai 19 ani, faceati închisoare fiind acuzat de apartenenta la extrema dreapta. Cum v-au influentat cursul vietii aceste evenimente?".

La care, Parintele Bartolomeu a raspuns: "Treaba asta cu «Manunchiul de prieteni», ca fiind de maxima gravitate, a fost lansata de cineva care face gazetarie lautareasca, adica dupa ureche. Când am citit-o, m-a bufnit râsul. E ca si cum astazi l-ai acuza de comunism si de crimele acestuia pe cineva care nu apucase sa fie decât pionier sau utecist... La vremea ei, miscarea legionara îsi pregatea viitori membri intelectuali prin racolarea unor elevi de liceu (dintre cei mai buni la carte si purtare) în organizatiile numite «Fratii de cruce». Cei micuti, din clasele I-IV, alcatuiau «Manunchiul de fratiori», cei de prin clasele V-VI erau promovati în «Manunchiul de prieteni», iar cei din clasele VII-VIII puteau deveni «Frati de cruce». Zic «puteau deveni», fiindca destui ramâneau pe drum, fie de buna voie, fie ca nu mai erau acceptati. Un «Frate de cruce» nu putea deveni legionar decât la majorat (pe atunci, la 21 de ani), deci dupa absolvirea scolii secundare. În ce ma priveste, am facut parte din a doua si a treia treapta de pregatire, dar nu am apucat sa devin legionar din doua motive, unul formal si altul de fond: în ianuarie 1941, la vremea când eu înca nu eram major, Fratia de Cruce din Seminarul Central a fost desfiintata. În al doilea rând, în timpul scurtei guvernari legionare, dar si dupa aceea, mi-a fost dat sa vad si reversul medaliei, adica fata nestiuta a Garzii de Fier, cu care nu puteam fi de acord. Marturisesc însa ca în Fratia de Cruce din Seminar nu se facea politica, nici antisemitism, ci doar educatie, si ca nu am avut de învatat decât lucruri bune: iubire de Dumnezeu, de neam si de patrie, corectitudine, disciplina în munca, cultivarea adevarului, respect pentru avutul public, spirit de sacrificiu. Desigur, pe toate le aveam si în educatia crestina ortodoxa, de acasa si din scoala, dar ele erau potentate si din planul «subversiv», care prinde la tineri. (…) În vara lui 1941 am avut prima arestare, în contextul înmormântarii unui legionar notoriu pe atunci, dar fara ca eu sa fi fost participant efectiv la eveniment. Dupa trei saptamâni am fost eliberat, dar în cazierul meu a ramas fisa cu calificativul «legionar», un stigmat de care, orice ai face, nu scapi o viata întreaga. Nu am facut parte niciodata dintr-un partid politic, dar am fost si am ramas pe dreapta".

-deci a facut parte din fratiile de cruce,lauda educatia care se facea in fratiile de cruce,dar nu e de acord cu unele aspecte ale garzii de fier
-poza poate e doar un fake,asa e

-oricum de restul nu ziceti nimic din ce am postat despre Doamna Aspazia Otel Petrescu care lauda miscarea legionara si pe CZC ?
-despre sfintii inchisorilor care sunt prigoniti in ziua de azi...
-
Reply With Quote