View Single Post
  #10  
Vechi 18.05.2011, 12:35:05
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de symbian01 Vezi mesajul
Sper sa nu gresesc cand spun dar am inteles chiar ca si parintele Arsenie servea Sf Impartasanie celor posedati ,daca erau linistiti (probabil nu in criza sau transa demonica ,delir sau altele ,adica erau in mom de luciditate)
Citeste cartile parintelui Ilarion Argatu si te vei lamuri. Daca omul poate primi Sfanta Impartasanie atuci de ce sa nu o primeasca?

Hristos spune: "pe cel ce vine la Mine Eu nu il voi scoate afara" (Ioan cap 6). Participarea Taina Sfintei Euharistii se face conform randuielii bisericii, dupa Taina Sfintei Spovedanii.

Din nefericire cel rau nu suporta Sfintentia lui Hristos si se manifesta ca atare la Sfintele Slujbe ale Bisericii lui Hristos (Sfanta Euharistie, Sfanta Spovedanie, Sfantul Maslu, Molitfele Sfantului Vasile cel Mare...)

Daca omul posedat asista la Sfanta Liturghie se pot observa manifestarile acestuia la momentele importante: Citirea Sfintei Evanghelii, Iesirea cu Sfintele Daruri, Eplicleza, Sfanta Impartasanie...

Gradele de posedare ale omului sunt diferite. Din nefericeire in unele cazuri demonul(ii) din om nu il lasa pe acesta sa participe la Sfintele Taine, mai ales la Taina Sfintei Euharistii. Si cand spun nu il lasa ma refer in principal la manifestari violente (atat fizic cat si verbal).
De asemnea demonul care are controlul asupra trupului omului il poate face pe om sa respinga Sfanta Impartasanie... sa o arunce.

Am vazut personal cum in unele cazuri presoane demonizate, aparent linistite, se napusteau violent asupra preotului ca sa rastoarne Sfantul Potir... stiu demonii ca acolo este adevarat Trupul si sangele Domnului Iisus Hristos. De asemenea se napusteau asupra preotului dorind sa rupa Sfanta Evanghelie caci "Cuvantul Domnului este viu si lucrator" dupa cum spune Sfantul Pavel.

De aceea preotul trebuie sa fie cu mare bagare de seama sa vada daca este posibil cu ajutorul Domnului sa impartaseaca pe omul care vine la Hristos pentrua fi dezlegat de robia cumplita a posedarii diavolesti. Daca nu este posibil atunci trebuie acceptata situatia. Cel posedat se va impartasi alta data cu voia si cu ajutorul Domnului Iisus Hristos, fara de care nu putem face nimic (Ioan 15,5).

Doamne ajuta. Har si pace.
Reply With Quote