View Single Post
  #94  
Vechi 26.01.2011, 18:11:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Iti recomand sa citesti cartile scrise de un mare antropolog -Carlos Castaneda.Vorbesc despre samani si despre samanism.Despre Tonal si Nagual..Ai sa vezi ca nu ai sa mai poti compara ce stii tu, cu samanismul...
Iar Reiki este o tehnica japoneza, nu tibetana sau hindusa ...
Eu am scris despre samanism, n-am stiut ca pe un forum ortodox sunt si persoane care apreciaza samanismul. Ce sa mai zic atunci de Reiki!
De ce nu citesti si carti ortodoxe pe tema asta, nu numai ale altora? Ai citit cartea arhicunoscunoscuta despre hinduism si Parintele Paisie? http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...intele-paisie/ Acolo un fost saman marturiseste cum vindeca.
Inainte sa devin credincios am practicat si am studiat mult despre paranormal, asa ca stiu destul de multe despre asta. Daca citesti in pateric sau alte povestiri, vei vedea ca vrajmasul nu face doar rau. Face de multe ori si un fel de bine, ca sa para credibil. Poate face si vindecari, dar doar la bolile care au fost facute de el.

Despre "marele antropolog" Carlos Castenada scrie pe pagina sa de wikipedia ca s-a descoperit dupa un timp ca a mintit, iar experientele respective sunt fictive. Dar asta nici nu are importanta, se pare ca nu ai inteles ce este samanismul, dincolo de filozofia pe care o are fiecare religie. Eliade spunea ca si filozofia canibalismului era fermecatoare.

Despre Reiki, valabil si pentru ceilalti care il apreciaza. Sa citez de pe pagina wikipedia depre Usui: "Mikao Usui a fost cel care a căutat originile metodelor de vindecare pe care le aplicau Iisus și Buddha, regăsindu-le în rămășițele cultului antic a lui Shiva, în învățăturile esoterice din India." Bineinteles ca tot ortodoxul ar trebui sa stie ca Iisus nu avea o metoda de vindecare, fiind chiar Dumnezeu, Cel ce vindeca. Asta e doar pentru cei ce cred ca Iisus a fost doar un personaj istoric, un "mare Maestru". Si intr-o manastire zen a gasit ce cauta. Interesant e si cum a aflat simbolurile. Fiind pe munte a vazut o sfera de lumina venind spre el si apoi aceasta l-a lovit in frunte. Sfera de lumina e de multe ori asociata cu ingerii cazuti.
Cel mai surprinzator a fost la reiki faptul ca persoana care era cea mai infocata practicanta suferise o pareza (sau ceva asemanator), desi era destul de tanara. Am practicat si eu cativa ani. Nu exista bioenergie, e ceva ce iti este dat de un inger cazut, o energie. Si zici ca o ai tu.
Reply With Quote