View Single Post
  #9  
Vechi 08.01.2012, 01:41:17
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
-In ajunul Bobotezei se pot spala rufe? Se poate face baie? Dar dupa Boboteaza? Cate zile tine sarbatoarea Bobotezei?
Nicaieri in sfintele canoane nu se interzice sa spalam rufe sau sa facem baie atat inainte de Boboteaza, cat si dupa sarbatoarea Bobotezei. Aceasta sarbatoare tine o zi, pe 6 ianuarie. Agheasma Mare se ia in ziua de Boboteaza si 8 zile dupa aceasta, ultima zi fiind cea in dreptul careia scrie pe calendar „Odovania praznicului Botezului Domnului”. Este bine (dar nu obligatoriu) sa ajunam in ziua de 5 ianuarie (daca nu cade sambata sau duminica ).


http://ortodoxia.md/piedici-in-calea...ascq-partea-ii

Dorina, acum stii cum e: cine tine post, pentru Dumnezeu tine post, iar cine mananca, pentru Dumnezeu mananca! Probabil ca asta se aplica si spalatului. Una e sa nu speli fiindca ti-a spus parintele, alta e sa fii superstios si sa crezi ca daca speli, faci un ditamai pacatul, pe langa faptul ca dai luni bani si ca iti iese pisica neagra. Orisicum, e bine de stiut ce spune Biserica.



Cat despre punctul doi, cred ca ar trebui sa iti intrebi preotul, Sophia. Cel putin in Buucresti se vine cu sfintirea casei incepand cu 2 februarie. Dar poate la voi sunt mai putine case.
Ana-Maria, draga mea eu nu am spus nici băbisme și nici superstiții ci am reprodus ce a spus preotul în biserică la predica din ziua de Bobotează.
Eu fac ascultare de preot că de aceia merg la biserică nu? Prin preot vorbește Biserica. Nu mi se pare corectă comparația cu pisica sau cu datul banilor lunea.
Reply With Quote