Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #1532  
Vechi 09.05.2015, 22:38:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Ioan 8, 31-42

Zis-a Domnul către iudeii care crezuseră în El: dacă rămâneți în cuvântul Meu, sunteți cu adevărat ucenici ai Mei și veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi. Ei însă I-au răspuns: noi suntem neamul lui Avraam și niciodată n-am fost robi nimănui; cum zici Tu că veți fi liberi? Atunci Iisus le-a răspuns: adevărat, adevărat vă spun vouă, că oricine săvârșește păcatul, rob este păcatului; iar robul nu rămâne în casă de-a pururi; Fiul, însă, rămâne de-a pururi. Așa dar, dacă Fiul vă va face liberi, într-adevăr liberi veți fi. Știu că voi sunteți neamul lui Avraam, dar căutați să Mă omorâți, pentru că cuvâtul Meu nu încape în voi. Eu vorbesc ceea ce am văzut la Tatăl Meu, iar voi faceți ceea ce ați auzit de la tatăl vostru. Ei I-au răspuns și I-au zis: tatăl nostru este Avraam. Iisus le-a zis: dacă ați fi fiii lui Avraam, ați face lucrurile lui Avraam. Dar voi acum căutați să Mă ucideți pe Mine, care v-am grăit adevărul, așa cum l-am auzit de la Dumnezeu; Avraam n-a făcut aceasta. Voi faceți faptele tatălui vostru. Dar ei I-au zis: noi nu suntem născuți din desfrânare; un tată avem, pe Dumnezeu. Răspuns-a lor Iisus: dacă Dumnezeu are fi Tatăl vostru, M-ați iubi pe Mine, căci Eu de la Dumnezeu am ieșit și am venit.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote