View Single Post
  #8  
Vechi 13.10.2006, 11:43:52
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Noi cinstim de fapt nu omul propriu zis ci persoana oficiala pe care o reprezinta ,caci daca intilnesti un arhiereu in oras si e imbracat simplu nu-i dai nici o atentie daca nu-l cunosti .Sa stiti ca mare raspundere are in fata lui Dumnezeu.Sint lucruri pe care numai arhiereul le dezleaga .Acest "post"ca sa zic asa este inzestrat cu mult har .Este voia lui Dumnezeu .In ce priveste "cinstea " care deranjaza , oare n-ati citit ca pe Dumnezeu nu-l intereseaza decit INIMA . De unde stii tu ca el nu plinge in inima lui cind tu ii saruti mina .(in nici un caz nu se unfla in pene cum crede lumea ).Dar sint unii care iau seama numai la lucrurile care tubura .De ce nu zici "vai de ce slujba frumoasa am avut parte",si sa-i multumesti lui Dumnezeu . Nici eu nu sint o sfinta .Drept sa va spun cuvintul "stapin "m-a deranjat si pe mine ,dar am alungat repede gindul aducindu-mi aminte "cine nu judeca nu va fi judecat".Trebuie sa fim tot timpul costienti ca duhul rau lucreaza chiar si in biserica .Nu-l primi ,a venit gindul rau alunga-l de la tine si nu vei avea pacat.Nu ma va intreba Dumnezeu niciodata ce a facut un arhiereu .
Sa ne rugam la Maica Domnului sa pastreze pacea in bisericile noastre .
Doamne ajuta !
Poate ca ai dreptate, Maria, stiu ca trebuie sa existe o oranduiala, o ierarhie dupa modelul celei ceresti, dar toate lucrurile pe care le facem sunt pamantesti, mult departe de cele Dumnezeiesti. Chiar si sfanta slujba are elemente atat de omenesti.(vezi rostirea de 40 de ori a "doamne miluieste" sau chiar acatistele. Cui ii sunt de folos este bine, dar eu am patit ceva neplacut din cauza statului mult in biserica, dar si a predispozitiei mele la boala). Eu sunt o persoana care a avut delir mistic, concret halucinatii auditive legate de biserica. Nu va speriati, am depasit, dar ca mine sunt multe cazuri,(-schizofrenici, eu nu cred in posedare, asta este o mare ratacire )asa ca eu am indoielile mele, mai bine va las in pace pe cei care au o credinta curata si puternica (este greu de spus totusi ca cineva are credinta puternica, suntem oameni neputinciosi)
Reply With Quote