View Single Post
  #6  
Vechi 01.07.2009, 05:10:10
khaddam_madalina khaddam_madalina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Mesaje: 1
Implicit slaaaaaabe sanse

Citat:
În prealabil postat de veronica_dorina Vezi mesajul
Interesant.Am si eu aceeasi dilema. Cred ca unul din parteneri trebuie sa se converteasca...dar care? Cat de mare e miza pentru a face chestia asta?
Am o relatie de 3 ani cu o "jumatate de musulman", asta inseamna ca iubitul meu este "produsul" unei casatorii mixte, intre un musulman si o crestina. La inceput, cand discutam subiectul asta, nu i se parea infiorator sa se boteze, ba chiar considera si el ca asa ar fi corect din moment ce in toata viata lui a fost de vreo 5 ori la moschee, si a trait foarte putin in Siria.La un moment dat, cand m-am saturat eu de atatea amanari si atatea diversiuni ca sa nu mai discutam subiectul, i-am zis "acum ori niciodata, o faci, sau nu?" si raspunsul a venit scurt si taios "nu pot, mi-e frica".Nu e de neinteles.Normal ca ii e frica. Si mie mi-e frica.De fapt numai gandul la convertire ma paralizeaza de groaza, am impresia ca s-ar ingramadi peste mine toate blestemele Pamnatului.El nu se botaza, eu nu ma convertesc.Copiii am cazut de acord ca ii botezam crestini, si asta doar apeland la santajul sentimental, urland la el din toate puterile mele "Gandeste-te ca ar trece baiatul tau, la 25 de ani, prin ce treci tu acum!!!...ai putea sa suporti vina, cand te-ar intreba, de ce nu l-ai botezat crestin, stiind ca o sa traim in Romania, intre crestini?" Copiii, orice ar fi, ii botezam.Pentru ca sincer, as crapa in bucati sa-mi vad baiatul plangand ,asa cum il vedeam pe el, taiat in doua intr "o iubesc pe crestina" si "mi-e frica sa ma botez".Problema copiilor care nu exista inca este rezolvata.Si este rezolvata prin orice mijloace, i-am spus ca ii botez pe ascuns daca o sa mai avem vreodata discutia asta.Noi insa n-avem nicio varianta, in afara cununiei civile.Mama lui imi tot spune ca oficierea slujbei la moschee nu implica sa-mi schimb religia, nu egaleaza convertirea, ceea ce, da, este adevarat.Nu ne cununa niciun prot in Biserica el nefiind botezat, dar un Imam sau Seh ne poate cununa fara ca eu sa ma convertesc.Intrebarea la care n-am raspuns inca, este :Cum e mai bine? Sa ma casatoresc in Moschee, in fata lui Dumnezeu (nu a Sfintei Treimi) sau sa nu ma casatoresc deloc in fata lui Dumnezeu si sa transform untr-un pacat toata casnicia mea?
Reply With Quote