View Single Post
  #3  
Vechi 02.08.2023, 22:20:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.058
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ce ma gandesc ca putem noi face este sa cautam mai multe informatii, deci va intreb pe voi ca eu nu stiu. Chiar n-a fost vreodata un post cat de cat asemanator, poate in imperiul bizantin? De ce a fost initial creat acest post? Alte tari ortodoxe cum fac? Care e scopul curent acestui post?
Nu cred că există o astfel de funcție nici în alte țări, sunt eventual anumiți preoți care au și catedră unde predau și transmit și anumite comunicări către presă, îi ajută și supra-informarea dobândită din activitatea de cercetare.

Ideea e alta, purtătorii de cuvânt nu provoacă ei incidente din declarații, mai degrabă vorbesc cât mai la obiect, și diplomatic.

La Vasile Bănescu e o activitate intensă în pagina de facebook și presa preia ce zice el ca și cum ar veni de la P.F. Daniel sau din cancelaria Sfântului Sinod.

Plus că Vasile Bănescu face politică deșențată anti-AUR și PSD ceea ce nu are voie să facă un purtător de cuvânt, nici nu ar trebui să apară pe trinitas tv diferiți vectori de imagine politică Flutur - baronul local PNL de Suceava, sau Rafila sau intelectualii lui Băsescu, care cică ne dau ei sfaturi cum e cu creștinismul din afara practicii creștinismului.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
O noua strategie de comunicare banuiesc menita sa implice mai usor societatea 'contemporana'? Inseamna ca sunt doi factori: crearea initiala a postului dar si, mai tarziu, angajarea unui mirean pentru aceasta noua strategie de comunicare. Eu nu stiu sa judec daca e bine sau rau sau cine greseste si cum.
Păi societatea contemporană oricum nu dă doi bani pe BOR pe ierarhi, merge la nuntă doar în biserică și atunci cu niște ținute prea frivole.
Tu nu trebuie să vorbești ca purtător de cuvânt al Patriarhiei pe limba lor ci să vorbești pe limba tradiționaliștilor care susțin prin participare masivă și voluntariat Biserica și necesitățile ei materiale.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.