View Single Post
  #13  
Vechi 26.04.2023, 23:32:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.990
Implicit

Observații după ce am fost pe la mai multe parohii ortodoxe, încă n-am ajuns la toate care sunt în orașul meu.

1. Nu-mi place că nu e programul afișat peste tot adică și pe net și la avizierul bisericii, sau nu e actualizat.
Ajută mult să știi programul pentru că în funcție de distanța între locul unde te afli în oraș și Parohie poți calcula distanța și ora când ajungi, prinzi slujba de la început, sau măcar calculezi cât durează și mai apuci să te închini și să iei ungerea la maslu de exemplu..

Programul e o formă de informare și de fidelizare al credincioșilor, e prima carte de vizită, dacă nici să faci informarea săptămânală a programului nu poți, mă întreb ce mai neglijezi.

Și dacă-ți crește cu 1% prezența la Biserică pt că ai afișat programul, e un plus un câștig nu un minus.

2. Nu-mi place că în același oraș Taina Maslului e pusă în unele locuri de la ora 17 în altele de la 18, adică trebuie o oră fixă, inițial scuza era că ora de vara impune 18 că se întunecă mai târziu și 17 e ora de iarnă, dar tot nu mi se pare plauzibil, dacă pui ora 18 știi măcar că ajung mai mulți de la servici.

3. Nu-mi place că majoritatea parohiilor nu au site sau pagină de facebook, adică măcar programul să-l vedem comunicat actualizat, ne scutește și de drumuri aiurea până acolo.

Ce-mi place e că într-un oraș poți să prinzi zilnic taina Sfântului Maslu la câte o Biserică, adică luni la câteva parohii se face, marți la altele, poți să mergi 5 zile din 7 la Maslu, la câte boli sunt și pericole chiar electromagnetice plus vrăjitorii și alte legături, cine ignoră maslul pierde.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote