View Single Post
  #23  
Vechi 28.12.2023, 12:26:18
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Sfintele Taine (sau „sacramente”, cum se zice pe limba catolică) (...) au băgat bănci în lăcașele lor de cult (căci „biserici” nu le zicem), au pus altarul la loc vizibil în lăcașul de cult, ca să nu vă mai mirați de ce și de când nu mai au catolicii catapeteasmă.
Astea o sa le vezi si la ortodocsi. Cuvantul "sacramental" il mai folosim si noi (il folosea si Dumitru Staniloae). Si banci mai gasesti la greci dar si la noi, si sunt si biserici unde altarul este vizibil (asa era si in bisericile mai vechi cand era mai mic crestinismul). Ideea e ca unele diferente sunt culturale, nu teologice si desi e foarte greu, trebuie distinse. Pentru ca adevarul e ca Roma a fost jusrisdictie ortodoxa pentru 1000 de ani, timp in care deja erau multe diferente culturale care au fost acceptate si primite ca ortodoxe. Marea problema teologica cum ai spus si tu este filioque, fiindca fara Duhul Sfant nu mai ai intelepciune sa stii ce e bine si rau.

Citat:
respect pentru devotamentul lor față de corectitudinea astronomică
Eu am zero respect pentru asa ceva. Sa pui corectitudinea astronomica in fata credintei si unitatii este o cadere foarte mare. Noi am ales Sfintele Pasti in asa fel incat sa praznuim cu totii in acelasi timp, nu conteaza detaliile astronomice care erau doar orientative, nu semnificative. Devotamentul pentru corectitudine astronomica este mai repede idolatrie decat ceva de urmat.

Citat:
Și legat de faptele de caritate - dacă ele sunt condiționate de primirea unei credințe strâmbe, este mai bine să rabzi și să mori sărac și înfometat, dar în dreapta credință, că după moarte dacă te mântuiești vei fi oricum mai bine decât puteai fi pe pământ.
Noi facem caritate, BOR e cea mai importanta institutie in ajutor social din Romania. Ca or face ei mai mult ca noi, bravo lor, noi facem cat putem din mila lui Dumnezeu pana la urma.

Citat:
să admită faptul că există elemente de adevăr în afara catolicismului
Asta nu stiam c-au zis, banuiesc ca-i vorba de Vatican II. Suna cam ciudata formularea, de ce ar fi adevaruri altundeva, au primit altii revelatie si ei nu?

Citat:
ar legat de ceea ce se întâmplă după moarte cu oamenii care mor catolici, este greu de judecat pentru noi, omenește vorbind. Unele păreri zic că vor fi și catolici mântuiți, dar că vor sta puțin mai departe de slava cea mare a Domnului, față de cum stau ortodocșii mântuiți (și sfinți). Alte păreri trimit pe toți neortodocșii la Iad, altora (multora) pur și simplu nu le pasă.
Nu cred ca-i bine sa nu ne pese, fiindca sunt si ei oameni ca noi si trebuie sa le dorim mantuirea si sa-i ierte Dumnezeu. Pr. Papacioc a zis clar: "nu le putem garanta mantuirea" (https://www.youtube.com/watch?v=7o7UGLTauHI). Mai departe, mila lui Dumnezeu si pentru ei si pentru noi.

Oricum un post consistent, si eu cred ca tot de-aici se trag toate, de la ignorarea Duhului Sfant si adoptarea duhului lumesc. Nu e bine ca exista teologi ortodocsi care au ajuns sa spuna ca filioque e o problema lingvistica in loc de teologica. Daca au o opinie contrara tuturor sfintilor nostri, ar fi bine sa se gandeasca mai bine daca e cumpatat s-o impartaseasca sau o fac pentru scopuri gresite.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote